IBPBI/1/415-17/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-17/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 8 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 25 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku dokonywania przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej korekty kosztów, o której mowa w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązku dokonywania przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej korekty kosztów, o której mowa w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 marca 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-17/13/KB, IBPBII/1/415-59/13/BJ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 25 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą fizyczną (dalej "Wnioskodawca" lub "Akcjonariusz"), posiada akcje imienne spółki komandytowo - akcyjnej (dalej "SKA"). Jako akcjonariusz SKA Wnioskodawca będzie miał udział w zyskach, które otrzyma na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy (dalej "Dywidenda"). W SKA w kolejnych latach będą podejmowane uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie Dywidendy lub uchwały o podziale zysków w inny sposób niż wypłata Dywidendy akcjonariuszom, w tym o zatrzymaniu zysków w SKA. SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem osiąga oraz będzie osiągała zyski ze sprzedaży rzeczy, praw majątkowych oraz świadczenia usług, a także dokonuje oraz będzie dokonywała odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi. Ponadto SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem kupuje oraz będzie kupowała towary, usługi oraz środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Zawierane umowy przewidują oraz będą przewidywały zarówno termin płatności wynoszący 60 dni, jak i termin dłuższy niż 60 dni. Występują oraz będą występowały takie sytuacje, w których SKA dokona zapłaty po upływie 30 dni od daty upływu terminu płatności, jeśli termin płatności był nie dłuższy niż 60 dni. Występują oraz będą występowały również takie sytuacje, gdzie termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, natomiast SKA dokona zapłaty kwoty z faktury po upływie 90 dni od miesiąca zaksięgowania faktury w księgach SKA.

Z uzupełnienia wniosku, ujętego w piśmie z dnia 20 marca 2013 r. wynika m.in., iż:

* SKA, jako spółka zajmująca się działalnością innowacyjną, będzie uzyskiwała wskazane we wniosku przychody ze zbywania praw majątkowych z tytułu zbycia praw określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.); będzie więc uzyskiwać przychody ze zbywania patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe, praw z rejestracji wzorów przemysłowych oraz znaków towarowych,

* ww. prawa majątkowe, będą stanowić dla spółki podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy skoro podstawę opodatkowania u akcjonariusza SKA, stanowi kwota przyznanej akcjonariuszowi Dywidendy, to tym samym do Wnioskodawcy nie mają zastosowania zasady zmniejszania oraz zwiększania kosztów uzyskania przychodów określone w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wszedł w życie dnia 1 stycznia 2013 r.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro podstawę opodatkowania u akcjonariusza SKA stanowi kwota przyznanej akcjonariuszowi Dywidendy, to tym samym do Wnioskodawcy nie mają zastosowania zasady zmniejszania oraz zwiększania kosztów uzyskania przychodów określone w art. 24d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej: "Ustawa PIT").

Powołując się na interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. Znak: DD5/033/1/12/KSM/DD-125 Wnioskodawca wskazał, iż w Jego przekonaniu, w przedmiotowej sprawie nie wystąpią koszty uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania, tj. dochód w rozumieniu art. 9 ust. 1 i ust. 2 Ustawy PIT, stanowić będzie przypadająca proporcjonalnie na Wnioskodawcę część zysku wypłaconego Mu w danym roku przez SKA, jako Dywidenda. Przy czym, dochodem będzie cała otrzymana przez Niego Dywidenda. Od całej Dywidendy Wnioskodawca jest zatem zobowiązany zapłacić podatek dochodowy lub zaliczkę na podatek, jeśli w trakcie roku otrzyma zaliczkę na poczet Dywidendy. Dywidendy tej, Wnioskodawca nie pomniejsza o koszty uzyskania przychodów ponieważ sam fakt wypłaty dywidendy nie jest związany z ponoszeniem jakichkolwiek wydatków przez Wnioskodawcę. Zasady zmniejszania oraz zwiększania kosztów uzyskania przychodów, określone zostały w art. 24d Ustawy PIT i mają zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy podatnik, w tym wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej, dokonał zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku) oraz gdy należność za fakturę nie została zapłacona w terminach określonych w art. 24d ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy. Skoro Wnioskodawca, jako akcjonariusz SKA, zapłaci podatek od całej przyznanej przez walne zgromadzenie Dywidendy, to kwestia zapłaty w terminie lub po terminie należności wynikających z faktur zakupowych wystawionych na SKA jest dla Niego podatkowo neutralna, tj. zdarzenia te nie rodzą dla Wnioskodawcy żadnego skutku podatkowego. Tak samo nie rodzi dla Wnioskodawcy skutku podatkowego, ponoszenie przez SKA, w trakcie roku podatkowego wszelkich kosztów, gdyż zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów, Wnioskodawca nie ma obowiązku wykazywania tych kosztów. Z perspektywy Wnioskodawcy istotny jest jedynie zysk roczny przekazywany do podziału, jako Dywidenda.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 20 marca 2013 r. Wnioskodawca ponownie podkreślił, iż w Jego opinii, zasady wskazane w przepisie art. 24d Ustawy PIT, dotyczące zmniejszania i zwiększania kosztów uzyskania przychodów nie znajdują zastosowania do podstawy opodatkowania u akcjonariusza SKA, gdyż jedynym dochodem z tytułu jego udziału w SKA jest kwota Dywidendy z SKA, która nie jest pomniejszana o żadne koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl