IBPBI/1/415-167/13/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-167/13/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 27 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 6 listopada 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia przez wspólnika spółki jawnej wierzytelności tej spółki w związku z przeprowadzeniem procesu jej likwidacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. zakresie skutków podatkowych nabycia przez wspólnika spółki jawnej wierzytelności tej spółki w związku z przeprowadzeniem procesu jej likwidacji. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 25 stycznia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1468/12/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 6 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Posada bezwzględną większość udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest bardzo prawdopodobne, że spółka z o.o. zostanie przekształcona w trybie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych w osobową spółkę prawa handlowego. Jest również prawdopodobne, że zostanie podjęta decyzja o likwidacji spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. Powyższe jest związane z zamiarem przeniesienia przez Wnioskodawczynię centrum swoich interesów życiowych z Polski do Niemiec. Zmiana miejsca zamieszkania na Niemcy jest bowiem rozważana przez Wnioskodawczynię od dłuższego czasu. W przypadku gdyby o likwidacji spółki osobowej doszło jeszcze w 2013 r. szacuje się, że w skład majątku likwidowanej spółki wchodziłyby w głównej mierze środki pieniężne oraz wierzytelności, w szczególności wierzytelności wynikające z umów lub umowy sprzedaży zawartych przez spółkę z o.o. jeszcze przed jej przekształceniem w spółkę osobową (w takim wypadku wierzytelności te byłyby rozpoznane, jako przychód należny w momencie zawarcia umowy sprzedaży przez spółkę z o.o.).

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 29 stycznia 2013 r., wskazano, iż:

* spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcem jest Wnioskodawczyni, zostanie przekształcona w spółkę jawną, o której mowa w Dziale I Tytułu II Kodeksu spółek handlowych,

* Wnioskodawczyni będzie posiadała status wspólnika spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wierzytelności otrzymane przez Wnioskodawczynię w wyniku likwidacji spółki osobowej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - w dalszej części określanej skrótem "ustawa o PIT"), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady, należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalności gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.

Z kolei stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Zgodnie jednak z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W konsekwencji, w przypadku gdy w wyniku likwidacji spółki osobowej Wnioskodawczyni otrzyma składniki majątku spółki, w momencie likwidacji spółki nie powstaje u niej przychód podatkowy. Z powołanego art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT, wynika jednoznacznie, że przychód powstaje dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki, o ile zbycie to nastąpi przed upływem sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki osobowej, do dnia ich odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Z kolei zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości wierzytelności (określone w przedmiotowej ustawie jako należności) stanowią składnik aktywów jednostki. Tym samym, do wierzytelności będą miały zastosowanie te same przepisy, co do pozostałych składników majątku spółki otrzymanych przez Wnioskodawczynię w momencie likwidacji.

Dodatkowo, również na moment spłaty przedmiotowych wierzytelności przychód podatkowy nie powstanie. W takiej bowiem sytuacji nie dochodzi do zbycia składnia majątkowego, a wyłącznie do uregulowania zobowiązania przez dłużnika. Przepisy art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT przewidują opodatkowanie tylko w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku. Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, w momencie likwidacji spółki osobowej u Wnioskodawczyni nie powstanie przychód podatkowy z tytułu otrzymania wierzytelności. Przychód podatkowy nie powstanie również w momencie spłaty wierzytelności przez dłużnika.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne wydane w imieniu Ministra Finansów przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012 r. Znak: IPPBI/1/415-962/11-2/ES

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-366/11/AB, z dnia 13 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-400/11/AB oraz z dnia 4 listopada 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-815/11/AB.

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2011 r. Znak: ILPB1/415-343/11-3/IM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie wskazać należy, iż stosownie do zadanego pytania, w kontekście opisanego zdarzenia przyszłego, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej były wyłącznie konsekwencje podatkowe otrzymania przez wspólnika spółki osobowej (jawnej) składników majątku stanowiących wierzytelności spółki, w związku z ustaniem bytu prawnego tej spółki określone na moment ich otrzymania. Tym samym nie była przedmiotem oceny ta część stanowiska Wnioskodawczyni, która odnosiła się do konsekwencji podatkowych ewentualnego późniejszego zbycia wierzytelności oraz momentu ich spłaty (na okoliczności te nie wskazano bowiem w opisie zdarzenia przyszłego). Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest również ocena jakichkolwiek skutków podatkowych, związanych z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl