IBPBI/1/415-167/09/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-167/09/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 20 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniu 5 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu pierwszej raty za studia podyplomowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu pierwszej raty za studia podyplomowe.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 5 maja 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest radą prawnym specjalizującym się w prawie handlowym spółek. Jako podstawę rozliczenia podatku dochodowego przyjęła zasady ogólne i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W dniu 28 października 2008 r. opłaciła pierwszą ratę za studia podyplomowe "Coaching w biznesie" w kwocie 2.200,00 zł. Ukończenie tych studiów w przyszłości pomoże jej rozszerzyć ofertę świadczonych usług.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

* w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów koszty uzyskania przychodów wnioskodawczyni ewidencjonuje w sposób określony w art. 22 ust. 5-5c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* pierwsza rata za studia podyplomowe dotyczyła października i listopada 2008 r.

Wyjaśniono przy tym, iż przedmiotem prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej jest doradztwo prawne i doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Ani program studiów prawniczych, ani program aplikacji radcowskiej nie obejmował w ogóle zajęć z zakresu negocjacji oraz budowania relacji z klientami, czy tworzenia kontaktów biznesowych i rozpoznawania potrzeb klientów, jak również zarządzania firmami i kulturą organizacji (firm).

Aby budować relacje zarówno z klientami - osobami fizycznymi, jak i klientami - firmami niezbędne są umiejętności z zakresu budowania relacji, rozpoznawania potrzeb klientów, określania zasad współpracy, zasad zarządzania podmiotami, jak również negocjacji. Radcy prawni mogą poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie jedynie szkoląc się i dokształcając samodzielnie lub w ramach szkoleń organizowanych przez organy samorządu. We wniosku wskazano przy tym, że w dniu 10 listopada 2007 r. uchwalone zostały "Zasady etyki radcy prawnego" przez VIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych.

Tytuł 4 "Zasad etyki radcy prawnego" został określony jako "Rozwój zawodowy - kształcenie ustawiczne". Zgodnie z art. 23 zasad etyki radcy prawnego obowiązkiem radcy prawnego jest dbałość o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne. Ponadto Radca prawny obowiązany jest brać udział w szkoleniach zawodowych na zasadach określonych przez właściwy organ samorządu. Dlatego też, biorąc pod uwagę zarówno sytuację na rynku (duża konkurencyjność i wymagania klientów), jak i obowiązek ustawicznego kształcenia jaki nakładają na radców prawnych zasady etyki wnioskodawczyni podjęła decyzję o konieczności poszerzenia swojej wiedzy z zakresu negocjacji, rozpoznawania potrzeb klientów, budowania relacji i zarządzania. W związku powyższym zdecydowała się wziąć udział w rocznych studiach podyplomowych "Coaching w biznesie". Studia rozpoczęły się w październiku 2008 r. i trwają do czerwca 2009 r.

Program studiów obejmuje między innymi: określanie i tworzenie relacji z klientem, zasady budowania relacji i rozpoznawania potrzeb klientów, badanie kultury organizacyjnej w firmach, nowoczesne podejście do wdrażania zmian i rozwoju organizacji, wiedzę o mechanizmach funkcjonowania stylów przywództwa, motywacji i zarządzania zmianą oraz narzędzia do oceny rozwoju pracowników. Wiedza psychologiczna, którą zdobywa podczas j studiów "Coaching w biznesie", a dotycząca rozpoznawania potrzeb i wartości klientów ma zdecydowany wpływ na nawiązywanie kontaktów biznesowych i prowadzenie negocjacji, które w jej zawodzie są bardzo istotne. Ponadto daje konkretne narzędzia do utrzymywania kontaktów biznesowych i budowania zasad współpracy, które są satysfakcjonujące dla obu stron zarówno na poziomie świadczenia usług prawniczych, jak i budowania relacji oraz wzajemnej współpracy.

Udział w studiach "Coaching w biznesie" zdecydowanie poszerza umiejętności interpersonalne wnioskodawczyni, jak również dotyczące zarządzania firmami oraz związane z działaniem organizacji i kulturą organizacji, tj. firm działających na rynku, które należy określić jako potencjalnych klientów. Wnioskodawczyni jest przekonana, że udział w studiach podyplomowych nie tylko zwiększa jej poziom profesjonalizmu w kontaktach z klientami, ale również poszerza jej wiedzę i jednocześnie pozwala realizować obowiązki wynikające z art. 23 zasad i etyki radców prawnych tzn. "dbałość o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy może zaliczyć ww. wydatek do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie poniesienia, czyli 28 października 2008 r....

Zdaniem wnioskodawczyni, z uwagi na zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicję kosztów, powyższa opłata stanowi dla niej koszt uzyskania przychodu ponieważ studia te poszerzają jej wiedzę. Zgodnie art. 22 ust. 6b ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury. Dlatego też jak uważa, faktura zaksięgowana pod datą 28 października 2008 r. stanowi koszt uzyskania przychodu w ww. dniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania tego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki na opłacenie studiów podyplomowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez wnioskodawczynię na opłacenie studiów podyplomowych może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Z powyższych wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W świetle powyższego poniesione przez wnioskodawczynię wydatki związane z podjętymi studiami podyplomowymi mogą stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Bez wątpienia bowiem, w złożonym wniosku wnioskodawczyni wykazała istnienie związku pomiędzy poniesionymi z ww. tytułu wydatkami, a uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się natomiast do momentu zaliczeniem przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodów stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wydatków na opłacenie nauki na studiach podyplomowych nie sposób uznać za koszt bezpośrednio związany z uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uznanie wydatku poniesionego na opłacenie pierwsze raty za studia podyplomowe, za koszt pośredni oznacza natomiast, iż wydatek ten podlega ujęciu w prowadzonej przez wnioskodawczynię księdze przychodów i rozchodów w dacie jego poniesienia. Przy czym w myśl art. 22 ust. 6b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl