IBPBI/1/415-1580/12/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1580/12/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2012 r., (data wpływu do tut. Biura 19 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 6 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych - jest prawidłowe,

* sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych z tytułu najmu ww. samochodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych z tytułu najmu ww. samochodu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 25 lutego 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1580/12/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 6 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego oraz przedstawicielstwa handlowego. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W dniu 31 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę najmu samochodu osobowego. Zgodnie z zapisami powyższej umowy, co miesiąc wnosi opłatę za czynsz oraz opłatę związaną z serwisem samochodu. Samochód ten wykorzystywany jest do prowadzonej działalności, głównie do celów reprezentacyjnych oraz komunikacyjnych.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 1 marca 2013 r. wskazano, iż samochód wykorzystywany jest do czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dla Wnioskodawcy podstawową jego funkcją jest umożliwienie przemieszczania się. Wyjaśniając użyte we wniosku sformułowanie, iż "samochód ten wykorzystywany jest do prowadzonej działalności, głównie do celów reprezentacyjnych (...)", Wnioskodawca wskazał, iż poprzez jego funkcję reprezentacyjną rozumie to, iż samochód spełnia oczekiwania środowiska, z którym współpracuje oraz odpowiada wymaganiom współczesnej rzeczywistości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dla samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, użytkowanego na podstawie umowy najmu należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy w przypadku obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, stała opłata z tytułu najmu będzie stanowiła koszt ogólny działalności gospodarczej, który nie jest objęty ww. limitem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu użytkowania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km, określonej w odrębnych przepisach. W związku z tym należy uznać, iż kosztami podatkowymi w przypadku użytkowania samochodu niebędącego składnikiem majątku podatnika są koszty nieprzekraczające wartości uzyskanej po obliczeniu tzw. kilometrówki.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, znajduje zastosowanie do wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodu (np. paliwo, wymiana oleju itp.). Natomiast opłata za czynsz z tytułu najmu samochodu osobowego jest wartością, która nie łączy się faktycznie z używaniem pojazdu, ale ma zapewnić prawną możliwość jego używania. W ewidencji przebiegu pojazdu wpisuje się takie dane, które są bezpośrednio związane z faktyczną eksploatacją samochodu, tj. opis trasy, liczba przejechanych kilometrów. Na tej podstawie można wysunąć wniosek, iż czynsz za najem pojazdu nie znajduje się w ogóle w katalogu wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, a w związku z tym nie podlega rygorom art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 1 marca 2013 r. wskazano ponadto, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, użytkowanego na podstawie umowy najmu. O wysokości odliczenia decyduje ewidencja przebiegu pojazdu, ponieważ nie jest to pojazd będący własnością firmy Wnioskodawcy, a zatem udokumentowane wydatki związane z używaniem samochodu można zaliczyć do kosztów, ale w granicach limitu. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż wynikająca z pomnożenia liczy kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr. Zdaniem Wnioskodawcy, koszty typu paliwo, naprawy materiały eksploatacyjne (olej silnikowy, płyn hamulcowy, itp.) powinny podlegać odliczeniu do wysokości limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu. Faktycznie bowiem te koszty wiążą się z przejechaną ilością kilometrów. Natomiast koszt wynajmu nie ma związku z ilością przejechanych kilometrów, więc powinien być samodzielnym kosztem, który Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności bez względu na wpisy w ewidencji przebiegu pojazdu.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał wyrok NSA z dnia 16 marca 2012 r. sygn. akt II FSK 2030/10.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu, każdorazowo spoczywa na podatniku.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Stosownie do postanowień art. 23 ust. 5 ww. ustawy, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 36 i 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Zaznaczyć także należy, iż podatnik zobowiązany jest posiadać dowody dokumentujące poniesienie wydatków (stwierdzające ich wysokość). Elementy jakie powinna zawierać prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu określa art. 23 ust. 7 ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż warunkiem koniecznym zaliczania do kosztów podatkowych wydatków dotyczących wynajmowanego samochodu osobowego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Opłata z tytułu najmu samochodu osobowego, jest płatnością z tytułu używania tego samochodu, na co wskazuje wykładnia językowa ww. przepisu. Ponieważ ustawodawca na gruncie prawa podatkowego nie definiuje pojęcia "wydatków z tytułu używania" należy w tym zakresie odwołać się do słownika języka polskiego, w którym, przez "wydatek" rozumie się "sumę, która ma być wydana" lub "sumę wydaną na coś", natomiast "używać" oznacza "stosować coś, użytkować, posługiwać się czymś, robić z czegoś użytek" (Słownik Współczesnego Języka Polskiego pod. red. Bogusława Dunaja, Warszawa 1996, s. 1200 i 1262). Są to zatem wszelkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się rzeczą, korzystaniem z rzeczy.

Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznać należy, iż będą to wszelkie wydatki, które podatnik ponosi w związku z wykorzystywaniem samochodu osobowego dla swoich potrzeb, jako podmiotu gospodarczego, np. takie jak zakup paliwa, koszty drobnych napraw i części zamiennych, przeglądów technicznych, opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą, pod warunkiem ich zgodnego z przepisami udokumentowania. Również wydatki z tytułu czynszu za najem, jako opłaty za możliwość korzystania z rzeczy, mieszczą się w tym pojęciu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zawarł umowę najmu samochodu osobowego. Zgodnie z zapisami powyższej umowy, co miesiąc wnosi opłatę za czynsz oraz opłatę związaną z serwisem samochodu. Samochód wykorzystywany jest do czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jak wskazano powyżej, czynsz za najem, jako opłata za możliwość korzystania z rzeczy, mieści się w pojęciu "wydatków z tytułu używania". Zatem w przypadku wykorzystywania w działalności gospodarczej wynajętego samochodu osobowego, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu użytkowania tych samochodów, tj. m.in. opłatę z tytułu najmu samochodu - jednak wyłącznie do wysokości nie wyższej niż odpowiadająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Warunkiem zaliczenia ww. wydatków z tytułu najmu samochodu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, jest prowadzenie przez Niego ewidencji przebiegu pojazdu. Brak ewidencji przebiegu pojazdu lub prowadzenie tej ewidencji w sposób nie pozwalający na stwierdzenie warunków, o których mowa w ww. art. 23 ust. 5 ww. ustawy, powoduje, iż wydatek poniesiony z tytułu używania samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku Wnioskodawcy, a wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy najmu, nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie

* konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych - jest prawidłowe,

* sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych z tytułu najmu ww. samochodu - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanego we wniosku wyroku Sądu, zauważyć należy, iż tut. Organ zapoznał się z jego treścią, jednakże nie podziela prezentowanego w nim stanowiska. Ponadto przedstawiony w nim stan faktyczny dotyczy przepisów podatku dochodowego od osób prawnych. Wskazać przy tym należy, iż stanowisko Organu przedstawione w niniejszej interpretacji indywidualnej znalazło swoje potwierdzenie, w m.in. w wyrokach:

* NSA z dnia 25 marca 2010 r., sygn. II FSK 1890/08,

* WSA we Wrocławiu z dnia 6 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 412/11,

* WSA we Wrocławiu z dnia 6 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 413/11,

* WSA w Białymstoku z dnia 11 października 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 314/11,

* WSA w Lublinie z dnia 9 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Lu 186/08.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl