IBPBI/1/415-149/10/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-149/10/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 9 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem wg stawki 5,5% przychodów uzyskanych poza granicami kraju z tytułu świadczenia usług budowlanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem wg stawki 5,5% przychodów uzyskanych poza granicami kraju z tytułu świadczenia usług budowlanych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 marca 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-149/10/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 9 kwietnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 9 listopada 2009 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, z której rozlicza się z fiskusem zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W ewidencji działalności gospodarczej, usługi jakie wykonuje Wnioskodawca zostały sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD z 2007 r. jako:

* 41.20.Z roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

* 43.91.Z wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych,

* 43.99.Z pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zakres prac jakie wykonuje obejmuje: montaż konstrukcji stalowych (stawianie hal produkcyjnych oraz magazynów), oraz związane z tym pokrycie dachów blachą, ocieplanie budynku i dachu, montaż okien i drzwi, montaż parkietów, szyb oraz rynien.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

* usługi będą wykonywane poza granicami kraju w Austrii,

* usługi budowlane wykonywane za granicą są świadczone przez biuro w kraju, które zleca wykonanie przedmiotu zamówienia w Austrii,

* faktyczne czynności jakie będę wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w oparciu o PKWiU z 1997 r. obejmują:

- 45.22 Roboty związane z wykonywaniem pokryć i konstrukcji dachowych,

- 45.22.1 Roboty dekarskie,

- 45 22 11 R roboty związane z instalowaniem konstrukcji dachowych,

- 45 22 12 R roboty związane z pokrywaniem i malowaniem dachów,

- 45 22 13 R roboty blacharskie związane z zakładaniem rynien,

- 45 22 20 R roboty związane z przeciwwilgociowym zabezpieczeniem obiektów przed wpływami atmosferycznymi,

- 45.25 Specjalistyczne roboty budowlane,

- 45.25.1 Roboty związane ze stawianiem rusztowań,

- 45.25.4 Roboty związane ze wznoszeniem i montażem konstrukcji stalowych,

- 45 25 41 R roboty związane ze wznoszeniem i montażem budynków z konstrukcji stalowych,

- 45 25 42 R roboty związane ze wznoszeniem i montażem innych obiektów z konstrukcji stalowych,

- 45.25.6 Roboty budowlane specjalistyczne pozostałe,

- 45 25 62 R roboty budowlane specjalistyczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wykonywania usług budowlanych w zakresie instalowania konstrukcji metalowych poza granicami kraju, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przysługuje prawo do rozliczania osiąganych przychodów wg stawki ryczałtu 5,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, aktualna stawka ryczałtu od przychodów osiąganych z tytułu robót budowlanych wynosi 5,5% - zgodnie z zapisem art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, "działalność usługowa" to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 - definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług roboty budowlane ujęte zostały w sekcji F dziale 45 tej Klasyfikacji, obejmującym:

* prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu, przez zróżnicowany zakres robót ziemnych i fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy), do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

* prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

* instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Przeto, jeżeli w istocie jak wskazano w złożonym wniosku, świadczone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi, w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów prawa są robotami budowlanymi, ujętymi w PKWiU, pod symbolami 45.22. i 45.25, to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem podlega opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Informuje się również, iż fakt, realizacji usług budowlanych za granicą, poprzez biuro, znajdujące się na terenie Polski, a zatem bez posiadania zakładu na terenie innego kraju, pozostaje bez wpływu na możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz na wysokość stawki tego podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl