IBPBI/1/415-1489/14/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1489/14/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 10 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą wskazanej we wniosku nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą wskazanej we wniosku nieruchomości.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, w ramach której prowadzi działalność gospodarczą. W 2002 r. Wnioskodawca wraz ze swoim wspólnikiem nabył w drodze kupna nieruchomość zabudowaną. Następnie współwłaściciele oddali tę nieruchomość do używania w prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej. Wspólnicy zamierzali wnieść nieruchomość do spółki aportem, niemniej wobec niedopełnienia czynności w formie notarialnej (nigdy nie sporządzono aktu notarialnego dokumentującego wniesienie nieruchomości aportem do spółki cywilnej) nieruchomość pozostała we współwłasności ułamkowej wspólników, jako osób fizycznych. Nieruchomość nie była przedmiotem własności spółki cywilnej, a opisując precyzyjnie nic została objęta współwłasnością łączną wspólników, lecz pozostała przedmiotem odrębnej od spółki cywilnej współwłasności w częściach ułamkowych. Powyższy opis praw własnościowych do nieruchomości zgodny jest z treścią księgi wieczystej, która prowadzona jest dla nieruchomości. Zgodnie z treścią wpisu w księdze wieczystej nieruchomość pozostaje we współwłasności w częściach ułamkowych po 50%.

W związku z powyższym zadano następujące m.in. następujące pytanie:

Czy przychód jaki ewentualnie w przyszłości zostałby osiągnięty ze zbycia opisanej wyżej zabudowanej nieruchomości będzie stanowił przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie znajdzie do niego zastosowanie wyłączenie opisane w art. 10 ust. 2 tej ustawy... (pytanie oznaczone we wniosku literą b)

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli wspólnicy spółki cywilnej zdecydują się na sprzedaż opisanej w pytaniu nieruchomości to przychód z tego tytułu powinien być zakwalifikowany do przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.f."). Do przychodu z tego tytułu nie znajdzie zastosowania wyłączenie z art. 10 ust. 2 u.p.d.o.f. Uzasadniając powyższe stanowisko wskazano, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamian. Oznacza to, że nie stanowi przychodu odpłatne zbycie nieruchomości po upływie okresu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość ta została nabyta. Od powyższej zasady wyjątki wprowadza przepis art. 10 ust. 2 u.p.d.o.f. Do wyjątków tych należy zbycie składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Składnikami majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. są:

a.

środki trwałe,

b.

składniki majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 u.p.d.o.f., z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartości niematerialne i prawne

- ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Wyjątek ten oznacza, że art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Przedmiotowa nieruchomość nie stanowi środka trwałego. Zatem, jeśli nieruchomość ta zostałaby zbyta, do przychodu z tego tytułu nie znalazłoby wyłączenie, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f. Zatem do przychodu ze zbycia opisywanej nieruchomości zastosowanie będzie miał art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f. W konsekwencji przychód ten, z uwagi na moment nabycia nieruchomości tj. 2002 r. nie będzie stanowił przychodu dla celu podatku dochodowego od osób fizycznych. W konsekwencji uzyskanie takiego przychodu nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, że przedstawione w ww. zakresie stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, bowiem w interpretacji indywidulanej z dnia 10 marca 2015 r. Znak: IBPBI/1/415-1488/14/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, za prawidłowe uznał stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości uznania wskazanej we wniosku nieruchomości za środek trwały w prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jej wartości początkowej.

Nadmienić także należy, że z dniem 1 stycznia 2015 r. zmianie uległa treść powołanego w stanowisku Wnioskodawcy art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Zmiana ta nie ma jednak wpływu na rozstrzygnięcie sprawy będącej przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku lit. a wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl