IBPBI/1/415-147/09/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-147/09/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 13 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych jakie dla wspólników Spółki cywilnej powoduje nie złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez przystępującego do tej Spółki nowego wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych jakie dla wspólników Spółki cywilnej powoduje nie złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez przystępującego do tej Spółki nowego wspólnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do działającej od kilku lat spółki cywilnej dwóch przedsiębiorców, opłacających w 2008 r. podatek zryczałtowany przystąpił w trakcie roku podatkowego nowy wspólnik. Mimo podjęcia działalności nie złożył w urzędzie skarbowym zawiadomienia o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy konsekwencją braku złożenia oświadczenia o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego przez przystępującego do spółki cywilnej wspólnika, będzie jego opodatkowanie wg zasad ogólnych (tj. skali podatkowej) przy jednoczesnej utracie prawa do opodatkowania przychodów w sposób zryczałtowany przez pozostałych wspólników spółki cywilnej.

Czy w związku z tym, od dnia przystąpienia nowego wspólnika, spółka cywilna powinna zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a wszyscy wspólnicy rozliczać się wg zasad ogólnych.

Zdaniem Spółki, opodatkowanie poszczególnych wspólników spółki cywilnej wg różnych zasad (ryczałt lub zasady ogólne) jest niemożliwe i niezgodne z prawem. Wynika to z regulacji powołanych w części D.3, wniosku, tj.:

* art. 24a ust. 1, art. 9a ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

* § 2, § 10 ust. 3 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.),

* art. 9 ust. 1 i 2 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.),

* art. 9 ust. 1 ustawa z dnia 13 października 1995 o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.).

We wniosku przykładowo wskazano, iż konstrukcja formularza NIP-2, w którym podaje się informację o dokumentacji dla potrzeb podatku dochodowego dotyczy spółki cywilnej jako całości, a nie jej poszczególnych wspólników. Ponieważ nowo wstępujący do spółki wspólnik, nie złożył przed rozpoczęciem działalności oświadczenia o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego, tym samym jest on obowiązany do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych wg zasad ogólnych i zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie przysługuje mu prawo do przywrócenia terminu złożenia wspomnianego oświadczenia. Tym samym pozostali wspólnicy utracili prawo do opodatkowania w formie zryczałtowanej i powinni złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, sporządzić remanent na dzień przystąpienia nowego wspólnika, opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych i dokonać aktualizacji NIP-2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest Spółka cywilna, niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla Spółki co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl