IBPBI/1/415-1450/12/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1450/12/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 22 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz prawie własności budynku na nim położonego wykorzystywanego w prowadzonej uprzednio, a zlikwidowanej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz prawie własności budynku na nim położonego wykorzystywanego w prowadzonej uprzednio, a zlikwidowanej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 13 lipca 2000 r. Wnioskodawczyni wraz ze swoim małżonkiem nabyli do wspólnego majątku małżonków prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki gruntu oraz prawo własności budynku położonego na tej działce. Przedmiotowy budynek jest budynkiem cechowni wraz z basenem kąpielowym, jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony połączony z portiernią i przewiązką oraz urządzeniem wymiennika ciepła. Wnioskodawczyni oraz Jej małżonek nie zawierali umów majątkowych małżeńskich, a w trakcie trwania małżeństwa (do jego ustania w wyniku śmierci małżonka Wnioskodawczyni) obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonek Wnioskodawczyni prowadził na części wskazanej nieruchomości działalność gospodarczą.

W dniu 19 kwietnia 2009 r. małżonek Wnioskodawczyni zmarł. W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2009 r. Sąd stwierdził, iż spadek po zmarłym na podstawie ustawy nabyli:

* Wnioskodawczyni w 8/16 częściach,

* ojciec spadkodawcy w 3/16 częściach,

* siostra spadkodawcy w 5/16 częściach.

Nabycie spadku przez spadkobierców zwolnione było z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tejże ustawy.

W wyniku śmierci małżonka Wnioskodawczyni, z dniem 19 kwietnia 2009 r. ustała wspólność ustawowa małżeńska, w związku z czym Wnioskodawczyni przypadła połowa majątku objętego uprzednio wspólnością ustawową małżeńską. Do chwili śmierci małżonka Wnioskodawczyni żaden z małżonków nie wytoczył powództwa o unieważnienie małżeństwa, rozwód, ani też nie występował z wnioskiem o orzeczenie separacji. Nadto Wnioskodawczyni odziedziczyła 8/16 tj. 1/2 majątku spadkowego. Przenosząc wskazane proporcje na przedmiotową nieruchomość Wnioskodawczyni stwierdza, iż udział w wysokości 1/2 części prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności budynku nabyła w dniu 13 lipca 2000 r. (nabycie w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej), natomiast udział w wysokości 1/4 części prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności budynku (1/2 z majątku spadkowego, w którego skład wchodzi 1/2 części przedmiotowej nieruchomości) nabyła w dniu otwarcia spadku, tj. 19 kwietnia 2009 r. (nabycie w drodze dziedziczenia).

W dniu 20 kwietnia 2009 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie własnej działalności gospodarczej, rejestrując adres zakładu głównego tej działalności pod adresem przedmiotowej nieruchomości.

Przedmiotem działalności Wnioskodawczyni, zgodnie z klasyfikacją PKD było:

* 93.19.Z pozostała działalność związana ze sportem,

* 86.90.A działalność fizjoterapeutyczna,

* 93.29.Z pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,

* 46.90.Z sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

* 47.11.Z sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,

* 56.10.A restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,

* 96.04.Z działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej,

* 93.13.Z działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,

* 85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

* 93.29.Z pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,

* 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,

* 68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

* 47.99.Z pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami.

W ramach przedmiotu działalności (PKD 68.20.Z) Wnioskodawczyni, jako przedsiębiorca wynajmowała cztery pomieszczenia znajdujące się w budynku usytuowanym na przedmiotowej nieruchomości innym przedsiębiorcom w celu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Z tytułu najmu wystawiała faktury VAT (dla dwóch najemców - do listopada 2011 r., dla pozostałych dwóch najemców do lutego 2012 r.). Wynajmowane przez Wnioskodawczynię pomieszczenia stanowiły mniej niż 10% powierzchni całego budynku. Od listopada 2011 r. Wnioskodawczyni nie wykorzystywała faktycznie przedmiotowej nieruchomości do prowadzenia własnej działalność gospodarczej, przenosząc pracowników i składniki majątku ruchomego do oddziału. Wnioskodawczyni nigdy nie wprowadziła udziałów w przedmiotowej nieruchomości do ewidencji środków trwałych, ani wartości niematerialnych i prawnych, pozostawiając ten majątek poza majątkiem swojego przedsiębiorstwa. W dniu 20 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej i złożyła wniosek o wykreślenie tej działalności z centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni w 2012 r. opodatkowana była podatkiem liniowym i była czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 5 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni, działając w imieniu swoim oraz pozostałych spadkobierców (współużytkowników wieczystych przedmiotowej nieruchomości) zawarła umowę przedwstępną sprzedaży wszystkich przysługujących im udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz w prawie własności budynku na nim położonego. Umowa przyrzeczona miała być zawarta do dnia 15 grudnia 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów przysługujących Wnioskodawczyni w prawie wieczystego użytkowania gruntu i w prawie własności budynku na nim położonego zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c tejże ustawy.

2.

Czy nabyte przez Wnioskodawczynię w dniu 13 lipca 2000 r., w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej, prawo wieczystego użytkowania gruntu i prawo własności budynku na nim położonego, w części przypadającej na Wnioskodawczyni po ustaniu tej wspólności, jest nabyciem przez Wnioskodawczynię w dniu 13 lipca 2000 r. 1/2 części tych praw w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) i w związku z tym, czy przychód uzyskany ze sprzedaży tej części udziałów stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8) lit. c), czy też wobec upływu pięcioletniego terminu liczonego od daty nabycia tego prawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż jej udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu i prawie własności posadowionych na nim budynków, nie jest zbyciem w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zatem do całej przypadającej Jej części zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni nigdy nie wprowadziła przysługujących jej udziałów w przedmiotowej nieruchomości do ewidencji środków trwałych, a sprzedaży dokonać zamierza jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca. Budynek nie był też amortyzowany. Przedmiotem prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nie był nigdy obrót nieruchomościami. Udziały w przedmiotowym prawie nigdy nie były składnikiem przedsiębiorstwa. Okoliczność, iż działalność gospodarcza Wnioskodawczyni była prowadzona na terenie wskazanej nieruchomości, a jej siedziba została zarejestrowana pod adresem tejże nieruchomości, nie może przesądzać o dokonaniu zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Podobnie należy traktować wynajem przez Wnioskodawczynię części pomieszczeń znajdujących się w budynku usytuowanym na tej nieruchomości.

Wobec powyższego, mimo iż przedmiotowe prawo co do zasady mogło stanowić środek trwały przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawczynię, to jednak jako nie ujęte w ewidencji środków trwałych nie może stanowić źródła przychodu o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wolą podatnika jest wprowadzenie określonych składników jego majątku osobistego do majątku prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Skoro Wnioskodawczyni takich działań nie podjęła to uznać należy, iż zbycie Jej udziałów nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i podlega regulacji art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie, jak wskazano na wstępie, Wnioskodawczyni nie ujmowała przedmiotowych udziałów w ewidencji środków trwałych, a zatem brak jest drugiej przesłanki, niezbędnej dla zakwalifikowani przychodu, jako przychodu z działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawczyni, nabyte w dniu 13 lipca 2000 r., w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej, prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku na nim położonego, w części przypadającej Wnioskodawczyni po ustaniu tej wspólności, jest nabyciem przez Wnioskodawczynię w dniu 13 lipca 2000 r. 1/2 części tych praw w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i wobec upływu pięcioletniego terminu liczonego od daty nabycia tego prawa nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c.

Wnioskodawczyni stała się użytkownikiem wieczystym gruntu oraz właścicielem budynku na nim posadowionego w dniu 13 lipca 2000 r., kiedy to wspólnie z małżonkiem nabyła te prawa w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej. Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Wobec faktu, iż ani Wnioskodawczyni, ani jej małżonek nie wytaczali żadnych ze wskazanych powództw przyjąć należy, iż z chwilą śmierci małżonka Wnioskodawczyni, dotychczasowa wspólność małżeńska przekształciła się w swoistą współwłasność ułamkową, wyodrębniając równą część przypadającą na Wnioskodawczynię, tj. 1/2 prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku. W doktrynie prawa rodzinnego przyjmuje się bowiem, że w skład majątków, należących do każdego z małżonków po ustaniu wspólności wchodzą "samodzielne" udziały we wszystkich przedmiotach, które w czasie wspólności tworzyły majątek wspólny. Udziały te mają postać ułamków o wartościach, co do zasady, liczbowych równych. Mimo zatem faktu, iż część ułamkowa przypadająca Wnioskodawczyni została wyodrębniona dopiero z chwilą śmierci jej małżonka, tj. 19 kwietnia 2009 r., to jednak prawo to Wnioskodawczyni nabyła już wcześniej bo 13 lipca 2000 r., nabywając wspólnie z małżonkiem to prawo w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż przychód ze zbycia nabytych przez Nią w dniu 13 lipca 2000 r. udziałów w wysokości 1/2 części prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu liczonego od daty nabycia tych udziałów i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast źródłem przychodu dla Wnioskodawczyni będzie zbycie udziałów, nabytych przez nią w drodze spadkobrania w dniu 19 kwietnia 2009 r., w wysokości 1 /4 części prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku, jako że nie upłynął jeszcze pięcioletni okres od dnia nabycia tej części udziałów.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała wyroki:

* Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 kwietnia 2010 r., Sygn. akt II FSK 2196/08,

* Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 stycznia 1998 r., Sygn. akt I SA/Gd 208/96 oraz

* interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2012 r. znak: IBPBI/1/415-899/12.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

* środkami trwałymi,

* składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

* wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ww. ustawy).

Jednocześnie zauważyć należy, iż zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Przy czym, w myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, w dniu 13 lipca 2000 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyli do wspólnego majątku małżonków prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (działki gruntu) oraz prawo własności budynku położonego na tej działce. Małżonek Wnioskodawczyni prowadził na części wskazanej nieruchomości działalność gospodarczą. W dniu 19 kwietnia 2009 r. zmarł. W związku z czym Wnioskodawczyni ponad swój udział w majątku wspólnym nabyła dodatkowo #188; udziału w tym majątku, tj. #188; udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz prawie własności budynku (tekst jedn.: 1/2 majątku spadkowego). W dniu 20 kwietnia 2009 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie własnej działalności gospodarczej, rejestrując adres zakładu głównego tej działalności pod adresem przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawczyni nie wprowadziła przysługujących jej udziałów w przedmiotowej nieruchomości do ewidencji środków trwałych, a budynek nie był amortyzowany. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, jako przedsiębiorca wynajmowała cztery pomieszczenia znajdujące się w budynku usytuowanym na przedmiotowej nieruchomości innym przedsiębiorcom, w celu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Z tytułu najmu wystawiała faktury VAT. W dniu 20 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej i złożyła wniosek o wykreślenie tej działalności z centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Do dnia 15 grudnia 2012 r. Wnioskodawczyni, działając w imieniu swoim oraz pozostałych spadkobierców (współużytkowników wieczystych przedmiotowej nieruchomości), zamierzała zawrzeć umowę sprzedaży wszystkich przysługujących im udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz w prawie własności budynku na nim położonego.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż skoro Wnioskodawczyni z dniem 20 listopada 2012 r. zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej, a do dnia 15 grudnia 2012 r. zamierzała dokonać sprzedaży wskazanych we wniosku składników majątku (prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz znajdującej się na niej nieruchomości budynkowej) wykorzystywanych w tej działalności, to w istocie Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Zatem, z uwagi na fakt, iż ww. sprzedaż nastąpiła przed upływem sześcioletniego okresu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia ww. składników majątku będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a tej ustawy. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, iż przedmiotem zbycia będą składniki majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotowe składniki majątku wykorzystywane bowiem były w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej (Wnioskodawczyni, jako przedsiębiorca wynajmowała pomieszczenia znajdujące się w budynku usytuowanym na przedmiotowym prawie wieczystego użytkowania gruntu), dlatego stanowiły one składniki majątku tej działalności. Natomiast w cyt. art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca nie zawarł zastrzeżenia, iż przepis ten stosuje się wyłącznie do składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, bądź składników, od których dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Z treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ww. ustawy, jednoznacznie wynika, iż odpłatne zbycie w ww. okresie składnika majątku wykorzystywanego uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej, pozostałego na dzień likwidacji działalności gospodarczej, generuje przychód z tej działalności.

Zauważyć również należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 3a ww. ustawy, w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

Zatem, treść art. 24 ust. 3a ww. ustawy, nakłada na podatników likwidujących prowadzoną przez nich pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji tej działalności, a więc wykazu zawierającego wszystkie składniki majątku pozostałe na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Dotyczy to więc także wskazanej we wniosku nieruchomości, niezależnie od tego, czy stanowiła ona środek trwały w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziałów we wskazanych we wniosku składnikach majątku, będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychód ten nie będzie mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawczynię wyroków oraz interpretacji podatkowej wskazać należy, iż orzeczenia te nie dotyczą tożsamego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jak przedstawiony we wniosku, tj. odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej, pozostałego na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl