IBPBI/1/415-1416/12/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1416/12/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 15 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z opłatami za studia podyplomowe poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia tej działalności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z opłatami za studia podyplomowe poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia tej działalności. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 stycznia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1416/12/SK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 29 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od września 2010 r. do czerwca 2011 r. Wnioskodawczyni ukończyła studia podyplomowe w szkole wyższej, znajdującej się poza granicami kraju. Uzyskała dyplom (certyfikat), potwierdzający Jej umiejętności tłumacza konferencyjnego i symultanicznego w całej Unii Europejskiej, co przyczyniło się do znalezienia się w ścisłym gronie tłumaczy konferencyjnych przy Unii Europejskiej. Powyższe studia w połączeniu z nawiązanymi podczas studiów szerokimi kontaktami branżowymi, pozwoliły Wnioskodawczyni na oferowanie usług tłumaczeniowych na terenie Unii Europejskiej oraz w Polsce. W związku z powyższym, po powrocie do kraju, w styczniu 2012 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła własną działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem są właśnie usługi związane z tłumaczeniami, szczególnie z tłumaczeniem ustnym z języka angielskiego. Kwalifikacje, kontakty oraz wysokie umiejętności językowe zdobyte podczas studiów podyplomowych poza granicami kraju, pozwalają Wnioskodawczyni na uzyskiwanie przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co odzwierciedlają uzyskane zlecenia wykonywania usług tłumaczeniowych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Ponadto studia te pozwoliły Wnioskodawczyni znacznie poszerzyć Jej umiejętności językowe, co może decydować o konkurencyjności Jej oferty oraz wyższych przychodach prowadzonej działalności gospodarczej. Poniesione koszty są udokumentowane poniesionymi opłatami studiów, ściśle powiązane są z wykonywaną działalnością gospodarczą i bezpośrednio związane są z uzyskanymi przychodami. Do tej pory opłaty ten nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a zostały pokryte z własnych środków finansowych.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 27 stycznia 2013 r., Wnioskodawczyni wskazała ponadto, iż ukończenie ww. studiów podyplomowych, nie warunkowało możliwości rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług związanych z tłumaczeniami. Otrzymanie dyplomu wskazanych studiów pozwoliło na uzyskanie akredytacji tłumacza w jednostkach parlamentu UE, a więc pozyskanie w konsekwencji kontrahentów poza Polską. Według Wnioskodawczyni sens otwarcia i prowadzenia działalności gospodarczej istnieje wtedy, kiedy jest realna możliwość generowania przychodów z tej działalności, a sytuacja taka wystąpiła dopiero po uzyskaniu dyplomu, który jest prestiżowy i ceniony na rynku całej Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty opłat za studia poniesione w 2011 r., związane ściśle z wykonywaną działalnością gospodarczą rozpoczętą w styczniu 2012 r. mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ukończone w czerwcu 2011 r., studia przyczyniły się do rozpoczęcia przez Nią prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskiwania wyższych przychodów, dlatego też uważa, że koszty opłat za studia są ściśle związane z osiąganiem przychodu, mimo iż koszty opłat za studia zostały poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawczyni ww. koszty mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni nie rozpoczęła przed ukończeniem studiów podyplomowych, działalności gospodarczej, gdyż nie miała pewności ich ukończenia ze względu na bardzo duże wymagania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie i zachowanie tego źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Do stwierdzenia, czy wydatki związane z podjęciem studiów podyplomowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,

* czy też, wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od września 2010 r. do czerwca 2011 r. Wnioskodawczyni była uczestnikiem płatnych studiów podyplomowych w szkole wyższej, znajdującej się poza granicami kraju. Ukończenie powyższych studiów potwierdzone zostało dyplomem tłumacza konferencyjnego i symultanicznego, a Wnioskodawczyni znalazła się w ścisłym gronie tłumaczy konferencyjnych przy Unii Europejskiej. W związku z powyższym, po powrocie do kraju z początkiem stycznia 2012 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług związanych z tłumaczeniami, a poniesione wydatki związane z opłatami za studia chciałaby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności.

Mając powyższe na względzie oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, iż do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie można zaliczyć wydatków związanych z opłatami za studia podyplomowe, poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedmiotowe wydatki nie spełniają bowiem przesłanek, o których mowa w cyt. wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro wydatki te zostały poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie. Zauważyć także należy, iż zawód tłumacza nie jest tzw. zawodem regulowanym, a w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 27 stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni jednoznacznie wskazała, iż ukończenie powyższych studiów nie warunkowało możliwości rozpoczęcia i prowadzenia działalności w zakresie usług związanych z tłumaczeniami. Stwierdzić zatem należy, iż poniesienie tych wydatków nie było niezbędne dla uruchomienia tej działalności (nie miało na to wpływu). Ukończenie powyższych studiów wiązało się raczej ze zdobyciem wiedzy i umiejętności Wnioskodawczyni. Tak więc poniesione wydatki nie zostały poniesione w celu prowadzenia działalności gospodarczej; wydatki te mają charakter osobisty i wiążą się ze zdobyciem wykształcenia. W związku z powyższym, wydatki związane z opłatami za studia podyplomowe poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl