IBPBI/1/415-136/09/BK - Sposób przeliczania kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży detalicznej na terytorium Austrii wyrobów rękodzieła artystycznego i pamiątkarskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-136/09/BK Sposób przeliczania kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży detalicznej na terytorium Austrii wyrobów rękodzieła artystycznego i pamiątkarskiego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 25 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przeliczania kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży detalicznej "artykułów rękodzieła i pamiątkarskich" na terytorium Austrii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. w zakresie sposobu przeliczania kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży detalicznej "artykułów rękodzieła i pamiątkarskich" na terytorium Austrii.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi w Polsce sprzedaż detaliczną z artykułami rękodzieła ludowego i artystycznego.

Uzyskane obroty ewidencjonuje na kasie fiskalnej.

W okresie świąteczno-noworocznym, jako rozszerzenie działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce zamierza otworzyć stoisko w Austrii.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Po jakim kursie należy przeliczać otrzymane w Euro kwoty.

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymane w Euro kwoty należy przeliczać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego otrzymanie gotówki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 1a ww. ustawy stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, iż ostatnim dniem poprzedzającym dzień uzyskania przychodu winien być dzień roboczy, nie zaś jakikolwiek dzień poprzedzający dzień uzyskania tego przychodu.

Jednocześnie za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przy czym w myśl art. 14 ust. 1i ww. ustawy w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z cytowanego powyżej przepisu art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, iż w celu ustalenia daty powstania przychodów należnych, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy doszło do zaistnienia okoliczności wskazanych w zdaniu wstępnym tego przepisu. Jeżeli więc dojdzie do wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (w tym częściowego) bez wystawienia faktury, albo uregulowania należności, wówczas należy uznać, iż decydujące będzie wydanie towarów lub wykonanie usługi i to w tym dniu powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu.

Natomiast w przypadku, gdy należny przychód jest konsekwencją uprzednio wystawionej faktury, datą jego powstania co do zasady jest dzień wystawienia tej faktury. Dopiero, gdy nie zaistnieją ww. przypadki powstania przychodu o dacie jego powstania decyduje dzień otrzymania należności.

Mając powyższe na względzie, jak również przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, z którego wynika, iż wnioskodawca zamierza otworzyć w Austrii stoisko, na którym będzie prowadzić sprzedaż detaliczną artykułów rękodzieła artystycznego i pamiątkarskich, stwierdzić należy, iż przychód będący następstwem ww. sprzedaży powstanie w dacie (w dniu) wydania sprzedawanych wyrobów (pamiątek), która w praktyce tego rodzaju obrotu tożsama jest (zazwyczaj) z datą otrzymania należności.

W konsekwencji wnioskodawca winien otrzymane w gotówce, w walucie obcej przychody z prowadzonej (niefakturowanej) sprzedaży detalicznej przeliczyć wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z uwagi na fakt, iż w złożonym wniosku wskazano, że przeliczenia kwoty przychodu należy dokonać na ostatni dzień poprzedzający dzień uzyskania przychodu, nie zaś na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania tego przychodu, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jaką wnioskodawca zamierza prowadzić na terytorium Austrii oraz podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl