IBPBI/1/415-1345/12/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1345/12/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 24 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 23 i 26 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej wydatków poniesionych na nabycie towarów handlowych, ze sprzedaży których przychód uzyska spółka kapitałowa, w którą zostanie przekształcona ww. działalność indywidualna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej wydatków poniesionych na nabycie towarów handlowych, ze sprzedaży których przychód uzyska spółka kapitałowa, w którą zostanie przekształcona ww. działalność indywidualna.

Ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 października 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-869/12/KB, IBPP1/443-790/12/ES wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 23 i 26 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, realizującą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych, w głównej mierze dla przedsiębiorców. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca pozostaje podatnikiem VAT czynnym. W ramach ww. działalności Wnioskodawca ponosi szereg kosztów, w tym koszty pracowników, osób wykonujących zlecenia, koszty składek ZUS, koszty nabycia towarów, koszty z tytułu umów leasingu operacyjnego, tj. koszty opłaty wstępnej oraz koszty ustalonych rat leasingowych, koszty odsetek od zaciągniętego kredytu oraz inne, bezpośrednio lub pośrednio związane z prowadzoną działalnością. Istotnym elementem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy pozostają umowy o roboty budowlane, zawarte z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy, których okres realizacji wynosi ponad rok.

Wnioskodawca zamierza w najbliższej przyszłości dokonać przekształcenia swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w oparciu o art. 5841 kodeksu spółek handlowych. Skutkiem tego, zgodnie z przepisami prawa, działalność gospodarcza Wnioskodawcy (określanego dalej jako "przedsiębiorca przekształcany") zostanie wykreślona z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, a jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (określana dalej jako "spółka przekształcona") zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego ("dzień przekształcenia"). Ze względu na fakt, iż przekształcenie dotyczyć będzie podmiotu prowadzącego faktyczną działalność gospodarczą, z datą przekształcenia mogą pozostać nierozliczone wydatki, zafakturowane a nieotrzymane kwoty pieniężne itp. W zakresie przychodów, kosztów, wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy przekształcanego w szczególności może dojść m.in. do następujących zdarzeń:

1.

przekształcona spółka może fizycznie otrzymać środki pieniężne, rozpoznane przed dniem przekształcenia, jako należne przez Wnioskodawcę,

2.

przekształcona spółka może otrzymać świadczenia od osób i podmiotów trzecich, które wcześniej zamówił, i za które należności uregulował Wnioskodawca, przed dniem przekształcenia,

3.

przekształcona spółka po dniu przekształcenia może ponieść koszty pracowników i osób wykonujących świadczenia na rzecz Wnioskodawcy, jak również koszty ZUS, pomimo tego, że pracownicy wykonali świadczenia nie na rzecz przekształconej spółki, ale Wnioskodawcy, przed dniem przekształcenia,

4.

przekształcona spółka może uznać za koszt uzyskania przychodów odpisane wierzytelności oraz odpisy aktualizacyjne, uzasadniając taki koszt wcześniejszym uznaniem należności za przychód należny przekształcanego Wnioskodawcy,

5.

przekształcona spółka wstępując w miejsce Wnioskodawcy w stosunki cywilnoprawne z tytuł zawartych przez Niego w związku z prowadzoną działalnością umów kredytu może uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu skapitalizowane odsetki od tych kredytów,

6.

przekształcona spółka po dniu przekształcenia stając się stroną zawartych przez Wnioskodawcę umów leasingu operacyjnego może z tego tytułu dokonywać rozliczeń finansowych na zasadach przyjętych przez przedsiębiorcę przekształcanego.

Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca (osoba fizyczna) będzie po dniu przekształcenia jedynym członkiem zarządu spółki przekształconej uzasadnione jest wystąpienie z niniejszym wnioskiem zarówno w zakresie sytuacji podatkowej przedsiębiorcy przekształcanego, jak i spółki przekształconej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszt towarów nabytych przez przekształcanego przedsiębiorcę przed dniem przekształcenia, wykorzystanych w prowadzonej działalności przez przekształconą spółkę i mających bezpośredni związek z uzyskanym przez przekształconą spółkę przychodem, będą rozliczane u przekształcanego przedsiębiorcy, czy przekształconej spółki.

(pytanie oznaczone we wniosku lit. b)

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec wystąpienia sukcesji podatkowej, znajdującej swoje źródło w art. 5842 kodeksu spółek handlowych, wydatki poniesione przez przedsiębiorcę przekształcanego a związane bezpośrednio z przychodem spółki przekształconej nie będą podlegały rozliczeniu przez podmiot przekształcany (osobę fizyczną), a przez spółkę przekształconą. Powyższe wynika w głównej mierze z zachodzącej w tym zakresie sukcesji podatkowej.

Na poparcie powyższego stanowiska, Wnioskodawca powołał odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację poselską z dnia 16 marca 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie kwestia możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej wydatków poniesionych na nabycie towarów, o których mowa we wniosku, w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). W zakresie możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów przez spółkę kapitałową powstałą w wyniku przekształcenia indywidualnego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, tj. w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 379 z późn. zm.) zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenielub zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Należy jednak pamiętać o tym, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie, bądź zabezpieczenie źródła przychodów) spoczywa na podatniku.

Niewątpliwie wydatki poniesione na nabycie towarów handlowych mają związek z przychodem uzyskiwanym przez podatnika. W przypadku jednak, gdy jednoosobowy przedsiębiorca (osoba fizyczna będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych) przekształci swoje przedsiębiorstwo w jednoosobową spółkę kapitałową (a zatem osobę prawną, będącą samodzielnym podatnikiem innego podatku dochodowego, tj. podatku dochodowego od osób prawnych), a nabyte przez niego towary handlowe zostaną sprzedane przez spółkę kapitałową (jak wskazano w zadanym pytaniu oraz własnym stanowisku spowodują powstanie w tej spółce przychodu podatkowego), to wydatki na ich nabycie tracą związek z przychodem uzyskanym przez ww. osobę fizyczną.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Planuje przekształcić swoje przedsiębiorstwo w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Przed przekształceniem, jako indywidualny przedsiębiorca, poniesie wydatki m.in. na nabycie towarów handlowych, z których sprzedaży przychód uzyska już spółka przekształcona.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym brak będzie podstaw prawnych do zaliczenia przez Wnioskodawcę wydatków na nabycie ww. towarów handlowych do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak sam bowiem wskazał On we wniosku (oraz jego uzupełnieniu) wydatki na ich nabycie nie będą miały związku z uzyskanym przez Niego (jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych) przychodem z prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienić należy, iż w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl