IBPBI/1/415-1268/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1268/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 10 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem książek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest adwokatem i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia pomocy prawnej. Wnioskodawca zorganizował swoja kancelarię w mieszkaniu, w którym zamieszkuje, gdzie na potrzeby prowadzonej działalności przeznaczył jeden z pokoi. W związku z charakterem pracy znaczna część czynności zawodowych wykonywana jest w tej kancelarii. Dla poprawy komfortu pracy i estetyki otoczenia, Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu książek, które mają stanowić element ozdobny. Książki te niekoniecznie muszą być pozycjami prawniczymi, natomiast mają charakteryzować się estetycznymi oprawami. Mają to być nowe albo używane książki o wartości od kilkunastu złotych do ok. 400-500 zł za sztukę. Celem ponoszonych wydatków jest dbanie o schludny i estetyczny wygląd pomieszczenia, w którym Wnioskodawca wykonuje swoją pracę oraz które może być odwiedzane przez ewentualnych klientów. Opisane wyżej wydatki nie będą miały charakteru wystawności, okazałości czy też wytworności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione przez Wnioskodawcę wydatki stanowią zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazane wydatki na wystrój wnętrza, stanowią w świetle art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszt uzyskania przychodu. Jakkolwiek zakup wspomnianych wyżej książek nie wiąże się z osiągnięciem konkretnego przychodu, to jednak dotyczy on funkcjonowania kancelarii Wnioskodawcy jako całości. Koszty związane z tym zakupem są kosztami ogólnej działalności, które nie mają charakteru reprezentacyjnego. Dekorowanie wnętrza kancelarii tego rodzaju elementami od dawna stanowi powszechny zwyczaj w przypadku przedsiębiorców zajmujących się szeroko pojętymi świadczeniem pomocy prawnej (adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, notariusze itp.), co również przemawia za tym, że tego rodzaju wydatki nie maja charakteru nadzwyczajnego, charakteru wystawności, czy wytworności. Innymi słowy tego rodzaju praktyka gospodarcza nie mieści się w zakresie pojęcia reprezentacji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika. Przy czym, kosztem uzyskania przychodu mogą być, co do zasady, wydatki faktycznie poniesione przez podatnika, tzn. takie, przy poniesieniu których nastąpił uszczerbek w jego majątku.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, nie uważa się na koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje terminu "reprezentacja", dlatego też należy posłużyć się wykładnią językową tego pojęcia. Przez reprezentację rozumie się "okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną" - Uniwersalny Słownik Języka Polskiego pod redakcją prof. Stanisława Dubisza (Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa 2007). Przenosząc tę definicję na grunt ustawy podatkowej, należy uznać, że reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika w celu ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu. Wydatki te jednocześnie w sposób pośredni promują firmę. Pojęcie reprezentacji dotyczy kontaktów podatnika w stosunkach z innymi podmiotami i pozostaje w związku z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności. Reprezentacja to zatem wszelkie działania mające na celu budowanie i promowanie pozytywnego wizerunku podatnika, jako podmiotu gospodarczego, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży oferowanych przez niego dóbr i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest adwokatem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca przeznaczył jeden z pokoi zamieszkiwanego mieszkania na kancelarię. Celem podniesienia komfortu pracy i estetyki otoczenia Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu książek, które będą stanowić element ozdobny kancelarii. Książki te nie koniecznie będą pozycjami prawniczymi, natomiast mają charakteryzować się estetycznymi oprawami. Będą to książki nowe, jak również używane o wartości od kilkunastu złotych do ok. 400-500 zł za sztukę. Celem ponoszonych wydatków będzie dbanie o schludny i estetyczny wygląd pomieszczenia, które jest odwiedzane przez potencjalnych klientów.

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż co do zasady wydatki na zakup wyposażenia (a takim właśnie składnikiem majątku są przedmiotowe książki) lokalu (czy też jego części) wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Zauważyć jednakże należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy, planowany zakup książek nie jest podyktowany koniecznością pozyskania, czy też korzystania z wiedzy (informacji) w nich zawartych, w zakresie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mają one bowiem służyć za ozdobę pomieszczenia, w którym Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (książki o ładnych oprawach; niektóre z nich o dużej wartości). Oznacza to, iż zakup ten wiąże się w istocie wyłącznie z tworzeniem i utrwaleniem pozytywnego wizerunku kancelarii. Trudno bowiem wykazać inny niż reprezentacja cel poniesienia tych wydatków. W kontekście zdefiniowanego wyżej pojęcia "reprezentacja" oraz z analizy przytoczonego art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, jednoznacznie wynika, iż planowane przez Wnioskodawcę wydatki na zakup książek są wydatkami na reprezentację i jako takie nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Ich charakter bezsprzecznie świadczy o kreowaniu pozytywnego wizerunku kancelarii.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl