IBPBI/1/415-125/14/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-125/14/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 24 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 31 stycznia 2014 r.), uzupełnionym 11 kwietnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ciążących na spółce obowiązków płatnika, tj. obowiązku pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wykonania przyłączy kanalizacyjnych do budynków osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ciążących na spółce obowiązków płatnika, tj. obowiązku pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wykonania przyłączy kanalizacyjnych do budynków osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 31 marca 2014 r. Znak: IBPBII/1/415-89/14/BJ, IBPBI/1/415-125/14/ESZ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 11 kwietnia 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) wykonał przyłącza kanalizacyjne do budynków mieszkalnych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ponosząc wszystkie koszty związane z podłączeniem do budynków. W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 4 kwietnia 2014 r. Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny i wskazał, że w ramach projektu X wykonał przyłącza kanalizacyjne do budynków mieszkalnych. Z właścicielami będącymi osobami fizycznymi zawarto umowę na odbiór ścieków socjalno-bytowych.

Przyłącza kanalizacyjne stanowią własność Wnioskodawcy. Budowę przyłączy kanalizacyjnych Wnioskodawca pokrył w 100% z własnych środków. Nieruchomości, do których wykonano przyłącza, stanowią także własność prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie zawierał umowy na budowę przyłączy kanalizacyjnych z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, jak również z ww. umów nie wynika, że po wybudowaniu przyłącza kanalizacyjnego stanowić ono będzie własność Wnioskodawcy (spółki z o.o.). Przyłącza te umożliwiają pozyskanie większej ilości kontrahentów korzystających z sieci oraz wywiązanie się z zapisów umownych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotyczących efektów ekologicznych zrealizowanych inwestycji. Wnioskodawca wskazał również, że ww. przyłącza stanowią mienie Wnioskodawcy (Spółki z o.o.), a poniesione z tego tytułu koszty są ujmowane przy kalkulacji taryf za 1 m3 ścieków. Wnioskodawca z tego tytułu będzie osiągał przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wykonaniem przez Wnioskodawcę przyłącza kanalizacyjnego, obejmującego odcinki od budynku, stanowiącego własność osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, do sieci powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka z o.o. nie powinna naliczać podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ponieważ ww. przyłącza stanowią mienie Spółki, a poniesione z tego tytułu koszty są ujmowane przy kalkulacji taryf za 1 m3 ścieków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepisami prawa podatkowego, o których mowa w ww. art. 8 Ordynacji podatkowej jest m.in. ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w której w Rozdziale 7 Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników, zawarte są przepisy dotyczące zasad obliczania, poboru i odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego podatku lub zaliczek na podatek przez płatników.

Z przepisów tych wynika, że płatnikiem jest podmiot dokonujący świadczenia na rzecz podatnika, a ustawa wiąże z tym obowiązek poboru podatku. Innymi słowy płatnikiem jest podmiot zobowiązany do dokonania wypłaty z określonego tytułu prawnego, będącego równocześnie źródłem tej płatności, a który na podstawie przepisów prawa podatkowego został wyznaczony do obliczania, pobierania i wpłacania podatku z tego tytułu.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał kategoryzacji źródeł przychodów. Stosownie do 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Jak wynika z powyższego, podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, dokonują samoopodatkowania tych dochodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonał przyłącza kanalizacyjne do budynków stanowiących własność podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Z właścicielami będącymi osobami fizycznymi zawarto umowy na odbiór ścieków socjalno-bytowych. Przyłącza kanalizacyjne stanowią własność Spółki. Budowę przyłączy kanalizacyjnych Spółka pokryła w 100% z własnych środków. Poniesione z tego tytułu koszty są uwzględniane przy kalkulacji taryf za 1 m3 ścieków.

Mając na względzie cyt. przepisy stwierdzić należy, że nawet gdyby osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w związku z wykorzystaniem przyłącza, o którym mowa we wniosku uzyskały przychód z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (o którym mowa w cyt. przepisie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), to na Spółce (wykonującej przyłącza) nie ciążyłyby obowiązki płatnika. Innymi słowy, nawet w sytuacji powstania po stronie ww. podmiotów przychodów w związku z wykonaniem przyłącza, Wnioskodawca i tak nie byłby zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek z tego tytułu.

Mając powyższe na względzie, w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdzić należy, że po stronie Wnioskodawcy nie powstaną obowiązki płatnika związane z wykonaniem przyłączy kanalizacyjnych do posesji stanowiących własność osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy po stronie tych osób fizycznych powstanie przychód czy też nie, bowiem osoby te zobowiązane są do samodzielnego rozliczania uzyskiwanych przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, iż w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl