IBPBI/1/415-1244/12/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1244/12/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 8 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie:

* możliwości opodatkowania uzyskanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychodów ze sprzedaży nieruchomości 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest nieprawidłowe,

* sposobu udokumentowana ww. transakcji sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychodów 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz sposobu udokumentowania ww. transakcji sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną m.in. pod symbolem PKD 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Zatrudnia 3 pracowników. Przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca jest również podatnikiem od towarów i usług.

W dniu 27 maja 2011 r. zakupił działkę budowlaną z przeznaczeniem na budowę domu mieszkalnego na sprzedaż. Z uwagi na wspólność ustawową działka była zakupiona na Niego i żonę. Działka ta w 2012 r. została podzielona na mniejsze. Po uzyskaniu stosownej dokumentacji, Wnioskodawca rozpoczął w ramach prowadzonej działalności gospodarczej budowę domu. W trakcie budowy poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych, udokumentowane fakturą na firmę, z której odliczał podatek VAT naliczony. Wybudowany dom Wnioskodawca zamierza sprzedać, wystawiając fakturę VAT o treści:

* sprzedaż domu jednorodzinnego (nr aktu notarialnego...) cena netto + 8% VAT - obejmujący całość nieruchomość, tj. dom z działką,

* sprzedaż udziałów w drodze - cena netto + 23% VAT

Całą kwotę przychodu Wnioskodawca zamierza opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy planowana transakcja nie wyłączy Wnioskodawcy z "ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych" i czy stawka 5,5% będzie prawidłowa.

Czy ww. transakcja winna zostać dokumentowana tylko aktem notarialnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód udokumentowany fakturą, która zostanie wystawiona do aktu notarialnego, zawierająca wskazane w opisie zdarzenia przyszłego pozycje, można w całości opodatkować wg 5,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie spowoduje to wyłączenia Wnioskodawcy z tej formy opodatkowania. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych, które na gruncie PKWiU 2008 sklasyfikowane są w sekcji F w dziale 41-43 przy czym, dział 41 obejmuje - roboty ogólnobudowlane dotyczące wszystkich rodzajów budynków oraz budowę kompletnych budynków mieszkalnych na własny rachunek lub zlecenie. W załączniku Nr 2 do ustawy w pkt 2 i 3 wymieniono PKWiU wyłączające z ryczałtu usługi sklasyfikowane pod symbolem 41.00.10.0 jako "Budynki Mieszkalne", natomiast roboty budowlane pod symbolem PKWiU 41.00.30.0 nie występują w wyłączeniach. Fakt, że sprzedaż obejmie budynek oraz działkę, na której budynek ten usytuowano oraz udziały w drodze, nie powoduje wyłączenia z ryczałtu i pozwala na zastosowanie 5,5% stawki podatku od całości transakcji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Podkreślić należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest m.in. od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników, osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Pod poz. 2 tego załącznika, tj. Wykazu usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wymieniono symbol PKWiU 41.00.10.0 Usługi objęte grupowaniem "Budynki mieszkalne" ujęte w dziale 41 PKWiU - Budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków. Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z objaśnieniami do PKWiU, pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.

Oznacza to, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę, ze sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości w skład których wchodzą m.in. wybudowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej budynek mieszkalny, w ogóle nie mogą być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tym też zakresie przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do sposobu udokumentowania transakcji sprzedaży nieruchomości, zaznaczyć należy, iż w myśl art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione. W konsekwencji formą właściwą dla zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości jest forma aktu notarialnego. Przy czym, jeżeli Wnioskodawca jako podatnik podatku VAT, zgodnie z odrębnymi przepisami (nie będącymi przedmiotem mniejszej interpretacji indywidualnej), tj. przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy obowiązany jest do wystawienia w związku z ww. sprzedażą nieruchomości faktury VAT, to transakcja ta winna zostać udokumentowana tą fakturą oraz umową zawartą w formie aktu notarialnego.

Z ww. zastrzeżeniem przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl