IBPBI/1/415-1210/13/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1210/13/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 9 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z darowizną części przedsiębiorstwa przez małżonka Wnioskodawczyni, będącego wspólnikiem spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych z darowizną części przedsiębiorstwa przez małżonka Wnioskodawczyni, będącego wspólnikiem spółki cywilnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2001 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem prowadzi działalność gospodarczą (biuro rachunkowe) w formie spółki cywilnej. Stosunek udziałów wspólników w spółce wynosi: Wnioskodawczyni - 80%, małżonek - 20%. Pomiędzy małżonkami nie istnieje ustrój rozdzielności majątkowej (małżeńskiej). W skład majątku spółki wchodzą: 1/3 części nieruchomości, wyposażenie biura i samochód. Wszystkie składniki majątkowe zostały nabyte w okresie działania spółki. Spółka zatrudnia 9 pracowników. Obecnie małżonek Wnioskodawczyni (20% udziału) zamierza zrezygnować z prowadzenia działalności, czyli spółka musi ulec rozwiązaniu. Wnioskodawczyni (80% udziału) nadal będzie prowadzić tę samą działalność pod swoim imieniem i nazwiskiem. Przed rozwiązaniem spółki małżonek Wnioskodawczyni chce przenieść w formie darowizny cały swój udział w majątku spółki wynoszący 20% na rzecz małżonki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymanie darowizny części przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej na rzecz Wnioskodawczyni, prowadzącej działalność gospodarczą, nie będzie skutkowało opodatkowaniem tej czynności podatkiem dochodowym od osób fizycznych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymanie darowizny części przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej, nie będzie skutkowało opodatkowaniem tej czynności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna ta nie wywołuje skutków podatkowych (winno być nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena sposobu oraz dopuszczalności prawnej nieodpłatnego przekazania (darowizny) części przedsiębiorstwa, prowadzonego przez małżonków w formie spółki cywilnej, w przypadku gdy małżonek zamierza przekazać przypadający na niego udział w majątku przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawczyni, a pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Są to bowiem kwestie regulowane przez odrębne przepisy (przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 oraz ustawy z dnia 15 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788), niebędące przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogące być przedmiotem indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Jeżeli zatem dokonanie wskazanej we wniosku darowizny w świetle ww. przepisów jest prawnie dopuszczalne, to zauważyć należy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna przez męża Wnioskodawczyni udziału w majątku przedsiębiorstwa, prowadzonego w formie spółki cywilnej, na rzecz Wnioskodawczyni, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl