IBPBI/1/415-121/09/WRz - Czy przychód w podatku dochodowym powstanie w momencie otrzymania zwrotu podatku VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-121/09/WRz Czy przychód w podatku dochodowym powstanie w momencie otrzymania zwrotu podatku VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniu 15 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów w podatku dochodowym kwoty zwrotu podatku VAT w momencie jego otrzymania w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów w podatku dochodowym kwoty zwrotu podatku VAT w momencie jego otrzymania w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 9 kwietnia 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Samochód osobowy Ford Mondeo kombi zakupiony został w czerwcu 2006 r. poprzez Fundusz Leasingowy. Zgodnie z nowelizacją ustawy z dniem 22 sierpnia 2005 r. art. 86 ust. 3 i 4 ustawy o VAT przysługiwało odliczenie tylko 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Według danych znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym można stwierdzić, że pojazd spełnia wzór Lisaka.

Tak więc ładowność Forda Mondeo Kombi jest większa od ładowności minimalnej obliczonej na podstawie wzoru Lisaka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z faktem, iż samochód spełnia wzór Lisaka, a wyrok ETS jednoznacznie stwierdza, że podatek VAT od rat leasingowych oraz paliwa dla samochodu osobowego spełniającego to kryterium można odliczać - w przedstawionym przypadku można skorygować nadpłacony podatek VAT, a kwota zwrotu lub obniżenia VAT w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu...

Zdaniem wnioskodawcy, wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-414/07) potwierdza, że ma prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od rat leasingowych wynikających z zawartej umowy leasingowej z tytułu używania pojazdu samochodowego oraz zakupionego do niego paliwa, ponieważ samochód spełnia parametry określone wzorem Lisaka.

Dlatego też jego zdaniem, nadpłacony podatek VAT może skorygować.

Kwota zwrotu lub obniżenia VAT w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu. W części F poz. 55 wniosku wskazano przy tym, iż zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów wynika to wprost z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług wydano odrębną interpretację.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

*

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

*

w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7d tej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Na gruncie przedmiotowej sprawy, stwierdzić należy, iż gdyby wnioskodawcy przysługiwało prawo do złożenia stosownych korekt rozliczenia podatku od towarów i usług uwzględniających odliczenia tego podatku, to w świetle cyt. powyżej przepisu art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie byłby obowiązany do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym lecz do wykazania otrzymanego zwrotu jako przychodu z działalności gospodarczej. Jak wynika jednak z interpretacji indywidualnej z dnia 30 kwietnia 2009 r. IBPP1/443-128/09/ES wydanej w zakresie podatku od towarów i usług z uwagi na fakt, iż:

*

" (...) dokumentując nabycie samochodu osobowego, może skorzystać wyłącznie z części prawa do odliczenia podatku naliczonego (...)",

*

" (...) nie ma w ogóle prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tego samochodu (...)",część jego pytania, dotycząca korekty nadpłaconego podatku VAT uznano za bezprzedmiotową.

Stwierdzić zatem należy, iż skoro wnioskodawcy nie przysługuje prawo do dokonania korekty podatku od towarów i usług, to nie otrzyma on również zwrotu tego podatku a w konsekwencji nie będzie obowiązany do jego wykazania jako przychodu z działalności gospodarczej.

Z tego też powodu stanowisko przedstawione w złożonym wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl