IBPBI/1/415-1206/12/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1206/12/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2012 r. (data wpływu do Organu 26 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym ulgi uczniowskiej, przysługującej uprzednio zmarłemu mężowi Wnioskodawczyni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2012 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął Pani wniosek opatrzony tą samą datą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym ulgi uczniowskiej, przysługującej uprzednio zmarłemu mężowi Wnioskodawczyni. Pismem z dnia 31 sierpnia 2012 r. wniosek powyższy został uzupełniony.

Wniosek ten za pismem z dnia 21 września 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał do Organu celem załatwienia, zgodnie właściwością. W związku bowiem ze zmianą przepisów w zakresie wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, jaka nastąpiła z dniem 1 lipca 2007 r., wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej podlegają rozpatrzeniu przez działających w imieniu Ministra Finansów wyznaczonych Dyrektorów Izb Skarbowych, na podstawie przepisów Rozdziału 1a Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r.

Ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, który wpłynął do Organu w dniu 26 września 2012 r., nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 listopada 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-1206/12/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 3 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług stolarskich i korzystał z ulgi uczniowskiej z tytułu wyszkolenia uczniów. Ww. działalność zlikwidował 1 października 2011 r., a pozostałą kwotę ulgi, która nie została odliczona od dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, mąż Wnioskodawczyni odliczał od dochodów z emerytury. Po śmierci męża znaczna część ulgi nie została odliczona. Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią po zmarłym mężu i osiąga dochody z tytułu emerytury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy mam prawo obniżenia należnego podatku dochodowego o część niewykorzystanej ulgi uczniowskiej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma Ona prawo odliczyć kwotę ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów, z której mąż nie skorzystał, gdyż ulga ta stanowi prawo majątkowe, o którym mowa w art. 97 Ordynacji podatkowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 27c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej dalej "ulgą uczniowską".

Natomiast stosownie do art. 27c ust. 2 ww. ustawy w powyższym brzmieniu, ulga uczniowska, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2004 r. uchylony został art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujący zasady przyznawania ulgi uczniowskiej. Jednakże podatnikom umożliwiono korzystanie z ww. ulgi na zasadzie praw nabytych.

Stosownie bowiem do art. 13 ust. 4 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej. Jednocześnie zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. ustawy, podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W myśl natomiast art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zgodnie natomiast z 97 § 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Stosownie do art. 97 § 4 tej ustawy, przepisy § 1-3 stosuje się również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że prawo do ulgi uczniowskiej przechodzi na spadkobiercę pod warunkiem dalszego prowadzenia przez niego tej działalności na własny rachunek. Wskazać należy, że warunkiem niezbędnym do przejęcia przez spadkobiercę podatnika, prawa do przedmiotowej ulgi jest nabycie przez spadkodawcę przed śmiercią prawa do ulgi uczniowskiej związanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zastosowanie ulgi uczniowskiej może nastąpić tylko przez pomniejszenie należnego podatku dochodowego.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika m.in., iż mąż Wnioskodawczyni w dniu 1 listopada 2012 r. zlikwidował prowadzoną uprzednio działalność gospodarczą, co oznacza, iż po jego śmierci Wnioskodawczyni nie może kontynuować działalności gospodarczej zmarłego małżonka. Ponadto jak wskazano we wniosku osiąga Ona dochody z tytułu emerytury. Powyższe oznacza, iż Wnioskodawczyni nie uzyskuje dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, kontynuowanej po śmierci Jej zmarłego małżonka, co uprawniałoby Ją do korzystania z "ulgi uczniowskiej" przysługującej uprzednio Jej zmarłemu mężowi. Brak jest tym samym podstaw prawnych do korzystania przez Wnioskodawczynię z tzw. "ulgi uczniowskiej.

Z tej też przyczyny, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl