IBPBI/1/415-1178/10/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1178/10/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 22 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu określenia stawki (ek) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej (ych) do opodatkowania przychodów uzyskanych ze świadczenia usług z własnych lub powierzonych materiałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu określenia stawki (ek) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej (ych) do opodatkowania przychodów uzyskanych ze świadczenia usług z własnych lub powierzonych materiałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. Wykonuje usługi ślusarskie, polegające na wykonywaniu elementów metalowych oraz różnego rodzaju napraw i remontów urządzeń mechanicznych dla firm stosownie do ich zamówień, głównie w zakresie obróbki metalowej. Wszystkie przychody, które uzyskuje w związku z wykonywaniem elementów z powierzonych materiałów, opodatkowuje stawką 8,5%. Jednakże część wykonywanych czynności polega na wytwarzaniu detali takich jak śruby, opaski, dociski, podkładki, okucia, opory i inne, łączone w zestawy "S...". Te ostatnie wykonywane są dla firmy, z którą Wnioskodawca zawarł w dniu 1 lutego 2005 r. bezterminową umowę o współpracy. Do czynności tych zużywa własny materiał, który nabywa we własnym zakresie, co jest udokumentowane fakturami zakupu (VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy do przychodów uzyskanych od ww. firmy, Wnioskodawca może stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy tym samym można stosować dwie stawki podatku, tj.:

* do usług stawkę 8,5%,

* do elementów wykonanych dla firmy z własnych materiałów stawkę 5,5%.

Czy stawka 5,5% może obowiązywać wstecz, tj. np. od dnia zawarcia umowy z ww. firmą.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% dla przychodów z działalności usługowej (ust. 1 pkt 3 lit. b),

* 8,5% dla przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (ust. 1 pkt 3 lit. f),

* 5,5% dla przychodów z działalności wytwórczej (ust. 1 pkt 4 lit. a).

Wobec powyższego w przypadku uzyskania przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych, czyli działalności wytwórczej ryczałt wynosi 5,5% od przychodów. Według Wnioskodawcy można różnicować stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. 8,5% dla usług ślusarskich wykonywanych na powierzonym materiale oraz 5,5% dla wykonywanych urządzeń (elementów) z własnego materiału.

W jego opinii mieści się to w definicji działalności wytwórczej opodatkowanej stawką 5,5% (art. 12 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy). Jest to przychód z działalności wytwórczej a nie wyłącznie usługowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zaistniały stan faktyczny, niniejszą interpretację oparto o przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.

W myśl art. 1 pkt 1 tej ustawy, reguluje ona opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 i 4 ww. ustawy użyte w tej ustawie określenia oznaczają:

* działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. z późn. zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

* działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Polska Klasyfikacja wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Przychodem z działalności usługowej jest kwota należna za wykonane usługi (pomniejszona o należny podatek od towarów i usług), która obejmuje wartość robocizny, materiałów, części i innych składników kalkulacyjnych ceny usługi.

Wskazać przy tym należy, iż kwalifikacji poszczególnych przychodów, jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji, do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) tej ustawy),

* 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) tej ustawy).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym w istocie nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, gdyż przychody Wnioskodawcy pochodzące z realizacji zawartej umowy, na usługi ślusarskie dotyczące wykonania określonych elementów zestawów specjalistycznych na zamówienie określonej firmy (sprzedającej określone usługi), w tym również z zastosowaniem własnych materiałów wykonawcy podlegają opodatkowaniu wg 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako że mają one cechy indywidualnie określone przez zamawiającego usługę.

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy, iż dla zastosowania 5,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wystarczającym jest aby dana usługa wykonana była z jego materiałów własnych, których zakup udokumentowany jest fakturami VAT - jest nieprawidłowe. Z tej też przyczyny odnoszenie się do możliwości zastosowania przez Wnioskodawcę ww. stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do przychodów uzyskanych w związku z zawartą ze wskazanym we wniosku kontrahentem umową z dnia 1 lutego 2005 r. jest bezprzedmiotowe.

Należy jednak zaznaczyć, iż jeśli Wnioskodawca dokonał w istocie sprzedaży własnych wyrobów (wyrobów własnej produkcji), tj. np. śrub, opasek, podkładek, okuć, itp., bezpośrednio lub pośrednio poprzez firmy handlowe, a ostatecznym odbiorcą był ich użytkownik, to uzyskane w tym zakresie przychody mógł opodatkować wg 5,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zauważyć należy, iż do wniosku dołączono dokument źródłowy. Jednakże wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem wynikającym z wniosku złożonego na formularzu ORD-IN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl