IBPBI/1/415-1113/11/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1113/11/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu wynajmu mieszkania oraz opłat za łącze internetowe znajdujące się w tym mieszkaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu wynajmu mieszkania oraz opłat za łącze internetowe znajdujące się w tym mieszkaniu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-1113/11/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca podpisał umowę na świadczenie usług, w której jednym z warunków jest Jego obecność w siedzibie firmy zleceniodawcy (w miejscowości X, znajdującej się w innym województwie) podczas wykonywania usług. Aby, Wnioskodawca mógł spełnić ten warunek zmuszony był do wynajmu hotelu od poniedziałku do piątku lub mieszkania - ze względów ekonomicznych Wnioskodawca zdecydował się na mieszkanie, ponieważ jest to bardziej opłacalne.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 28 grudnia 2011 r. wskazano, iż:

1.

przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej są usługi informatyczne związane z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego oraz usługi doradcze z zakresie wytwarzania tego oprogramowania, jak również usługi związane tworzeniem i uruchamianiem stron internetowych - działalność prowadzona jest od dnia 12 września 201lr.,

2.

przedmiotem podpisanej umowy o świadczenie usług są konsultacje w zakresie wytwarzania oprogramowania,

3.

mieszkanie jest wynajmowane od dnia 1 października 201lr.,

4.

ww. mieszkanie użytkowane jest tylko w dni robocze (oraz ewentualnie w dni, w które klient będzie wymagał obecności w swoim biurze, potwierdzone ilością godzin, za które wystawiany jest rachunek klientowi). W pozostałe dni Wnioskodawca mieszka w domu w Y, który wykorzystywany jest do zaspokojenia osobistych potrzeb mieszkaniowych,

5.

wniosek dotyczy opłaty za łącze internetowe, którego obecność jest ściśle związana z charakterystyką świadczonych usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki z tytułu najmu oraz używania mieszkania będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na najem i eksploatację mieszkania w X będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wydatki te będą wyłącznie spowodowane organizacją świadczonych usług. Będą one ponoszone w celu osiągnięcia przychodu i zachowania jego źródła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Podkreślić przy tym należy, iż ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

W przypadku wykorzystywania w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wynajmowanej nieruchomości lokalowej, pomiędzy wydatkami związanymi z jej użytkowaniem istnieje związek, o którym mowa w cyt. powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te mogą zatem, co do zasady, stanowić koszty uzyskania przychodu tej działalności. Wydatki tego rodzaju nie zostały również ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ww. ustawy. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych związanych z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego oraz usług doradczych z zakresie wytwarzania tego oprogramowania, jak również usług związanych z tworzeniem i uruchamianiem stron internetowych. Wnioskodawca podpisał umowę na świadczenie usług, których przedmiotem są konsultacje w zakresie wytwarzania oprogramowania. Jednym z warunków tej umowy jest obecność Wnioskodawcy w siedzibie firmy zleceniodawcy (w miejscowości X, znajdującej się w innym województwie) podczas wykonywania usług. Ze względów ekonomicznych Wnioskodawca zdecydował się na wynajem od dnia 1 października 201lr. mieszkania w tej miejscowości. Mieszkanie jest użytkowane tylko w dni robocze (oraz ewentualnie w dni, w które klient będzie wymagał obecności w swoim biurze, potwierdzone ilością godzin, za które wystawiany jest rachunek klientowi).

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie wynajem wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, związany jest z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, w tym zwłaszcza z konieczną obecnością Wnioskodawcy w (oddalonej) miejscowości znajdującej się w innym województwie niż miejsce zamieszkania Wnioskodawcy, a poniesione wydatki będą racjonalne i niezbędne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej, to wydatki poniesione tytułem wynajmu ww. mieszkania oraz korzystania z sieci internet w tym mieszkaniu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazać przy tym należy, iż to na Wnioskodawcy, jako odnoszącemu korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania związku, jaki wydatki te mieć będą z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania. Nadmienić także należy, iż zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl