IBPBI/1/415-1109/13/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1109/13/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 24 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 5 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów przypadających na wspólnika spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów przypadających na wspólnika spółki osobowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest tłumaczem przysięgłym oraz nauczycielem (wykładowcą) języka angielskiego i w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą, jako jednoosobowy przedsiębiorca. Wnioskodawczyni zamierza wraz z dwoma innymi osobami utworzyć spółkę cywilną lub jawną w ramach, której prowadzona byłaby szkoła języków obcych. Jeden z zapisów planowanej umowy spółki (cywilnej, bądź jawnej) ma przewidywać, że udział wspólnika w zyskach i stratach spółki będzie ustalany comiesięcznie na podstawie faktycznego wkładu pracy poszczególnych wspólników lub przychodu jaki poszczególny wspólnik wygeneruje dla spółki w danym miesiącu. Skutkiem tego udział w zyskach i stratach spółki każdego ze wspólników może ulec zmianie, na przestrzeni roku, nawet dwanaście razy. Wnioskodawczyni podkreśla, że ustalona miesięczna proporcja będzie miała zastosowanie zarówno do podziału przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dopuszczalne jest aby udział wspólnika w zyskach i stratach spółki cywilnej lub jawnej, stanowiący podstawę wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ulegał zmianie w każdym miesiącu w oparciu o zapisy umowy spółki.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Dowód przeciwny, o którym mowa w ostatnim zdaniu może stanowić umowa spółki. Zarówno kodeks cywilny w art. 867, jak i kodeks spółek handlowych w art. 48 i 51, opisując zasady ustalania udziału wspólników w zyskach i stratach nie wyłączają możliwości, aby udział ten ulegał zmianie co miesiąc zgodnie z zasadami zawartymi w umowie spółki. Nie ma więc przeszkody wynikającej z obowiązujących przepisów prawa (w tym prawa podatkowego) do tego, aby uregulować w umowie spółki cywilnej, albo jawnej udział poszczególnych wspólników w zyskach i stratach spółki proporcjonalnie do wypracowanego przez nich przychodu lub ilości włożonej pracy. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zabrania, a co za tym idzie dopuszcza sytuację, w której udział w zyskach i stratach wspólników w poszczególnych miesiącach jest inny i wynika z zapisów umowy spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że stanowisko uznano za prawidłowe, bowiem ze złożonego wniosku wynika, że ustalona miesięczna proporcja będzie miała zastosowanie zarówno do podziału przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl