IBPBI/1/415-1074/12/ŚS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1074/12/ŚS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 22 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej tzw. podatkiem liniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej tzw. podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik będący osobą fizyczną (zwany dalej również "Wnioskodawcą") jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej "S.K.A."), nie będąc jednocześnie komplementariuszem S.K.A. Sposób uczestnictwa w zyskach spółki określa Statut S.K.A. Zgodnie z postanowieniami tego statutu, Wnioskodawca posiada 49,999425% udział w kapitale zakładowym S.K.A. w związku z objęciem określonej liczby akcji imiennych. Statut S.K.A. stanowi ponadto, żewszystkie akcje imienne mają takie samo prawo do dywidendy. Zysk bilansowy przeznaczony przez walne zgromadzenie do podziału rozdziela się w stosunku do nominalnej wartości akcji. W poprzednich latach obrotowych Wnioskodawcy, jako akcjonariuszowi S.K.A. była przyznawana określona część zysku S.K.A., na podstawie corocznych uchwał zwyczajnego walnego zgromadzenia S.K.A. (podejmowanych za zgodą wszystkich komplementariuszy) o podziale pomiędzy akcjonariuszy części zysku przypadającej akcjonariuszom. Wnioskodawca korzystał z tzw. liniowej metody rozliczania podatku, tj. określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składając w ustawowym terminie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ww. ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca był uprawniony do zastosowania tzw. linowej stawki (metody) opodatkowania dochodów uzyskiwanych w związku z posiadaniem akcji S.K.A., tj. na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

W ocenie Wnioskodawcy, w uwarunkowaniach przedmiotowego stanu faktycznego brak było przeszkód prawnych do zastosowania tzw. linowej stawki (metody) opodatkowania dochodów uzyskiwanych w związku z posiadaniem akcji S.K.A., tj. na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., - dalej u.p.d.o.f.). Osiągnięty przez Wnioskodawcę dochód z tytułu udziału w S.K.A. stanowił dla Niego (jako akcjonariusza S.K.A. - osoby fizycznej), dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z powyższym zastosowanie znajdował w tym przypadku przepis art. 9c ust. 2 u.p.d.o.f., zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl natomiast art. 30c ust. 1 u.p.d.o.f. podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W opinii Wnioskodawcy był zatem uprawniony do wyboru opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 30c u.p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl