IBPBI/1/415-1043/13/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1043/13/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2013 r.), uzupełnionym 21 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych świadczenia pracy na rzecz spółki cywilnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych świadczenia pracy na rzecz spółki cywilnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 stycznia 2014 r. Znak: IBPP2/443-967/13/RSz, IBPBI/1/415-1043/13/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 21 stycznia 2014 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT. Na dzień założenia spółki cywilnej nie prowadził i nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej. Przystępując do spółki cywilnej Wnioskodawca dokonał stosownego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej określając rodzaj usług świadczonych przez spółkę, której jest udziałowcem.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 15 stycznia 2014 r., Wnioskodawca sprecyzował przedstawiony stan faktyczny, wskazując m.in., że:

1. Z umowy spółki cywilnej wynika, iż

* każdy ze wspólników jest obowiązany wnieść wkład niepieniężny w postaci osobistego świadczenia usług,

* każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki,

* wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku Wspólników, ani z udziału w poszczególnych składnikach majątku.

2. Wnioskodawca wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci pracy własnej polegającej nie na reprezentowaniu spółki, ale wykonywaniu czynności kucharza, sprzątacza, recepcjonisty. Wkład został wyceniony w kwocie 1.230 zł brutto, co potwierdza uchwała wspólników spółki cywilnej z 31 maja 2013 r.

3. Zgodnie z zapisem w umowie spółki zawartym w § 5 - udziały poszczególnych wspólników (dwóch wspólników) wynoszą po 50%. Wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach w częściach proporcjonalnych do wielkości udziałów. W § 6 umowy określono, że każdy ze wspólników wnosi wkład niepieniężny w postaci osobistego świadczenia usług na rzecz spółki. Uchwałą wspólników doprecyzowano, że pod pojęciem świadczenia usług rozumie się pracę własną wspólników.

4. Z tytułu usług - świadczenia pracy własnej na rzecz spółki (poza zapisami zawartymi w umowie spółki), Wnioskodawca nie jest związany ze spółką żadnymi innymi prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy Wnioskodawcą, a spółką. Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia od spółki za świadczona pracę.

5. Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia, czyli nie uzyskuje dochodu.

6. Odpowiedzialność za wykonanie określonych czynności wobec osób trzecich ponosi spółka cywilna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy postępuję prawidłowo nie wykazując w żadnym rozliczeniu podatkowym wartości świadczonej przeze mnie pracy na rzecz spółki, której świadczenie zgodnie z uchwałą wspólników jest traktowane jako wniesienie aportu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu do spółki cywilnej w postaci pracy własnej nie powoduje powstania obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych. Postępuję prawidłowo nie uwzględniając pracy własnej dla spółki bez wynagrodzenia w żadnym zeznaniu podatkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: "k.c."), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Zgodnie natomiast z art. 865 § 1 k.c. każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.

Z powyższego wynika, że przedmiotem wkładu wspólnika do spółki cywilnej może być dowolne świadczenie, w tym także prawo niezbywalne (przez jego ustanowienie na rzecz spółki), świadczenie usług lub równoznacznej z nimi pracy, a nawet określone zaniechanie, co należy podciągnąć pod pojęcie usługi. Natomiast prowadzenie spraw spółki oznacza zarządzanie spółką lub inaczej podejmowanie decyzji w spółce.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), nie zawiera szczególnych unormowań odnoszących się do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci świadczenia pracy do spółki osobowej. Ustawa ta precyzuje jednakże przedmiot opodatkowania.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, jest wspólnikiem spółki cywilnej i nie prowadzi indywidualnie działalności gospodarczej. Na mocy uchwały wspólników spółki cywilnej został zobowiązany do wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej w postaci świadczenia pracy na rzecz tej spółki. Wnioskodawca z tytułu usług - świadczenia pracy własnej na rzecz spółki - poza zapisami zawartymi w umowie spółki, nie jest związany ze spółką żadnymi innymi prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy Wnioskodawcą, a spółką. Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia od spółki za świadczona pracę

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w momencie wniesienia przez Wnioskodawcę do ww. spółki cywilnej wkładu niepieniężnego, nie wystąpi u niego, jako wnoszącego aport, a zarazem wspólnika tej spółki obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Także późniejsze (po wniesieniu aportu) świadczenie pracy (wykonywanie usług) na rzecz spółki nie generuje przychodu podatkowego. Zauważyć jednocześnie należy, iż ww. świadczenie pracy (usług) nie stanowi kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej. W myśl bowiem art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

Tym samym świadczenie pracy, o którym mowa we wniosku, nie rodzi obowiązku wykazywania jakichkolwiek kwot z tego tytułu w zeznaniu rocznym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl