IBPB3/423-98/08/MS - Możliwość zakwalifikowania do kosztów bezpośrednich kosztów związanych z nabywaniem usług emisji sygnału radiowego w celu jego rozpowszechniania za pośrednictwem stacji radiowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-98/08/MS Możliwość zakwalifikowania do kosztów bezpośrednich kosztów związanych z nabywaniem usług emisji sygnału radiowego w celu jego rozpowszechniania za pośrednictwem stacji radiowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2008 r.) uzupełnionym w dniu 26 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy koszty związane z nabywaniem usług emisji sygnału programu radiowego należy zakwalifikować jako koszty pośrednio czy bezpośrednio związane z osiąganym przychodem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy koszty związane z nabywaniem usług emisji sygnału programu radiowego należy zakwalifikować jako koszty pośrednio czy bezpośrednio związane z osiąganym przychodem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług "czynnym", mającym siedzibę na terytorium kraju. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest emisja ogólnopolskiego programu radiowego. Jednym z najważniejszych kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zapewnienie emisji programu na terytorium całego kraju, zgodnie z zapisami koncesyjnymi. W tym celu Spółka zawarła m.in. ze spółką (Operatorem) umowy dotyczące świadczenia usług emisji sygnału programu radiowego dostarczonego przez Spółkę w celu rozpowszechnienia tego programu radiowego za pośrednictwem stacji nadawczej należącej do Operatora na danym obszarze. Z tytułu realizacji ww. usług Operator wystawia co miesiąc zbiorczą fakturę VAT obejmującą wynagrodzenie za emisją sygnału radiowego za pośrednictwem wszystkich objętych umowami, stacji nadawczych. Operator wystawia faktury VAT nie później niż 7 dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, określając w fakturze wyłącznie miesiąc i rok sprzedaży. W związku z powyższym Operator z tytułu realizacji przez siebie usług emisji sygnału radiowego programu w miesiącu grudniu 2007 r., wystawił fakturę VAT w styczniu 2008 r. Tym samym za usługę zrealizowaną w grudniu 2007 r. Spółka otrzymała fakturę VAT w styczniu 2008 r. Odnośnie kosztów dotyczących realizacji ww. usług w grudniu 2007 r., a poniesionych w styczniu 2008 r. powstała wątpliwość dotycząca zakwalifikowania ich do właściwego roku podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty związane z nabywaniem usług emisji sygnału programu radiowego dostarczonego przez Spółkę w celu rozpowszechniania programu radiowego za pośrednictwem stacji nadawczych należących do Operatora, można zakwalifikować jako koszty "bezpośrednie", tzn. bezpośrednio związane z osiąganymi przez Spółkę przychodami i w związku z tym czy koszty poniesione w styczniu 2008 r. dotyczące usług zrealizowanych w grudniu 2007 r. mogą być rozliczane w okresie, w którym Spółka osiągnęła odpowiadające tym kosztom przychody czyli w 2007 r.

Zdaniem wnioskodawcy koszty związane z emisją programu przez stacje nadawcze należące do Operatora jako wydatki niezbędne dla emisji programu, stanowią dla Spółki koszty bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami. Zatem koszty poniesione w styczniu 2008 r. z tytułu realizacji usług emisyjnych w grudniu 2007 r. w całości i bezpośrednio związane są z osiąganymi w grudniu 2007 przychodami i dlatego, zdaniem Spółki są potrącalne w roku 2007.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Równocześnie o poprawności dokonania odliczenia od przychodów poniesionych wydatków decyduje także właściwe ustalenie okresu (momentu), w którym można dokonać potrącenia poniesionych wydatków.

W myśl art. 15 ust. 4b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego,

-

są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 4c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie. W związku z tym, że główną działalność Spółki stanowi emisja programu radiowego, wszelkie przychody Spółki związane są nierozerwalnie z tą emisją. Brak emisji programu radiowego jest równoznaczny z brakiem możliwości emisji reklam, a tym samym możliwości osiągania jakichkolwiek przychodów przez Spółkę. W wypadku przerwania świadczenia usług emisji programu przez Operatora, Spółka nie jest w stanie w żaden inny, zastępczy sposób, zapewnić emisji programu. Tym samym koszty ponoszone w związku z nabywaniem usług emisyjnych bezpośrednio związane są z osiąganymi przychodami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl