IBPB3/423-97/08/NG/KAN-1161/08/KAN-2388/08 - Straty w środkach obrotowych a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-97/08/NG/KAN-1161/08/KAN-2388/08 Straty w środkach obrotowych a koszty uzyskania przychodów.

"(...) Czy wydatki na nabycie partii zabawek, które następnie okazały się stratą w środkach obrotowych, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat w majątku obrotowym od niezawinionych strat. Zatem skoro okoliczność ta nie została wymieniona w przepisach jako koszty niestanowiące uzyskania przychodów, a towary zostały nabyte w celu uzyskania przychodów, to brak jest podstaw prawnych do wyłączenia niezawinionych strat z kosztów uzyskania przychodów. Spółka dokonała importu zabawek w celu otrzymania w przyszłości przychodu. Nie mogła przewidzieć, iż w partii sprowadzonych zabawek, znajdą się zabawki wadliwe i uszkodzone. Straty te powstały poza wolą podatnika w sposób od niego niezależny przy zachowaniu wszelkiej staranności w ich składowaniu i magazynowaniu. Powstałe straty zostały należycie udokumentowane i są niezawinione w wykonywanej działalności gospodarczej podatnika. Zatem mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, zdaniem podatnika powyższa strata, jako strata niezawiniona daje podstawę do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wśród wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie wyszczególniono strat w środkach obrotowych. Oznacza to, iż co do zasady straty te, jako związane z prowadzoną działalnością, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Zaliczenie strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów powinno być jednak każdorazowo oceniane w aspekcie:

-

całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności,

-

okoliczności, które spowodowały powstanie straty,

-

udokumentowania straty,

-

podjętych przez podatnika działań zabezpieczających.

Przyjmuje się, iż dla celów podatkowych tylko stratę powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot, można uznać za zdarzenie, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Należy podkreślić, iż jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika, ze szczególnym uwzględnieniem dochowania należytej staranności w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Każdy przypadek straty w środkach obrotowych, należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności faktycznych towarzyszących sprawie i oceniać pod kątem całokształtu działalności prowadzonej przez Podatnika.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę, Wnioskodawca powinien udowodnić, iż dochował należytej staranności nie tylko odnośnie składowania i magazynowania partii towaru, która okazała się wadliwa, ale także w trakcie wyboru kontrahenta, zawarcia umów zabezpieczających swoje interesy w kontaktach handlowych, transportu ww. towaru, jak i jego odbioru.

Możliwość uznania strat w środkach obrotowych za koszty uzyskania przychodów wymaga także odpowiedniego ich udokumentowania w sposób nie budzący wątpliwości, za niewystarczające w tym względzie uznać należy zakwalifikowanie uszkodzonej partii zabawek do likwidacji przez Komisję Inwentaryzacyjną. W zależności od rodzaju straty dokumentami potwierdzającymi jej poniesienie mogą być np. protokoły z dokonania fizycznej likwidacji, uzupełnione opisem przyczyn likwidacji, sporządzony przez powołaną przez Spółkę Komisję, o ile stosowne przepisy dopuszczają możliwość takiej likwidacji we własnym zakresie lub dokumenty potwierdzające przekazanie do likwidacji przez uprawniony podmiot.

Jeżeli zatem zostaną spełnione powyższe warunki, to stanowisko Spółki można uznać za prawidłowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/8/24-25