IBPB3/423-937/08/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-937/08/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową powstał przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym tytułem niepodzielonych zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową powstał przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym tytułem niepodzielonych zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny:

Dnia 10 kwietnia 2007 r. na podstawie art. 563 Kodeksu Spółek Handlowych nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia Spółki pod firmą: X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Przekształcenie zostało wpisane do KRS pod datą 11 maja 2005 r. Na dzień przekształcenia Spółka przekształcana wykazywała zysk osiągnięty w roku podatkowym oraz niepodzielony zysk z lat ubiegłych zgromadzony na kapitale zapasowym. Zysk ten nie został wypłacony w formie dywidendy oraz nie został przeniesiony na kapitał zakładowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową powstał przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym tytułem niepodzielonych zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem Wnioskodawcy w momencie przekształcenia następuje przeniesienie niepodzielonych zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowej. Nie powoduje to likwidacji spółki i wypłaty zysków. Spółka komandytowa wraz z uzyskaniem wpisu w Sądzie Rejestrowym staje się następca prawnym wchodząc we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Działalność jest kontynuowana w dalszym ciągu w formie spółki komandytowej. W przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie wymieniono dochodu uzyskanego w wyniku przekształcenia jako podlegającego opodatkowaniu jedynie w związku z likwidacją osoby prawnej art. 10 ust. 1 pkt 3. Potwierdzają to:

* Wyrok NSA sygn. akt SA/WA 221/08 z dnia 8 sierpnia 2008 r.,

* Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w wydanej interpretacji prawa podatkowego sygn. PD-I/423/141/04 z dnia 16 listopada 2004 r.,

* Świętokrzyski Urząd Skarbowy w wydanej interpretacji prawa podatkowego sygn. RO/423-3/06 z dnia 25 stycznia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - w stanie obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest faktyczne uzyskanie dochodu. Za dochód faktycznie otrzymany należy zaś uznać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji.

Przekształcenie spółek w rozumieniu Kodeksu Spółek Handlowych powoduje swoiste "przeniesienie majątku" spółki działającej w określonej formie prawnej na podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi jednak przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Mając na względzie fakt, że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przy zmienionej jedynie formie prawnej, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, należy uznać, że majątek przekształcanej spółki kapitałowej będzie majątkiem przekształconej spółki komandytowej. Podkreślić należy, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej zgodnie z brzmieniem art. 28 w związku z art. 103 i art. 555 k.s.h. Usytuowanie art. 28 podkreśla odrębność majątkową spółki od majątku wspólników. Pierwotny majątek spółki komandytowej tworzony jest z wnoszonych przez wspólników wkładów, zaś w przedmiotowym przypadku z majątku spółki przekształcanej.

Skoro niepodzielone zyski Spółki z o.o. staną się własnością spółki komandytowej, w której nadal pozostaną zatrzymane, to w świetle przytoczonych wyżej przepisów, nie można uznać, że zostaną faktycznie otrzymane w formie udziału w zyskach osób prawnych przez wspólników Spółki komandytowej.

Z powyższego wynika, że wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskają dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, pod warunkiem, że niepodzielone zyski nie zostaną udziałowcom wypłacone w postaci dywidendy bądź nie podwyższą wartości wkładów w spółce komandytowej w stosunku do wartości udziałów w Spółce z o.o., a co za tym idzie takiego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nie uzyskają także jej wspólnicy będący osobami prawnymi. Albowiem majątek spółki przekształcanej, w tym również niepodzielone zyski, nie ulegną likwidacji i zwrotowi wspólnikom, lecz będą stanowić majątek przekształconej spółki komandytowej i w tej spółce pozostaną.

Wobec powyższego w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową, nie powstanie dochód (przychód) do opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto nadmienia się, iż od 1 stycznia 2009 r. na mocy art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) rozszerzono katalog dochodów z udziału w zyskach osób prawnych; zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowiecka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl