IBPB3/423-884/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-884/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 października 2008 r.) uzupełnionym w dniu 13 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 października 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 13 listopada 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 24 lipca 2008 r. Spółka sprzedała nieruchomość znajdującą się w C. na rzecz osoby fizycznej. W akcie notarialnym dotyczącym umowy sprzedaży nieruchomości sporządzonym przez Kancelarię Notarialną wpisano:

"Niżej wymienione opłaty zostaną zapłacone przez Spółkę z o.o. przelewem do 5 (pięciu) dni roboczych na rachunek bankowy Kancelarii Notarialnej:

a.

podatek od czynności cywilnoprawnych - umowy sprzedaży na podstawie art. 1 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) - w wysokości 2% od podanej wartości, czyli kwota 68.583,00 zł,

b.

podatek od czynności cywilnoprawnych - ustanowienie hipoteki zwykłej na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) powyższej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 3.487,00 zł

c.

podatek od czynności cywilnoprawnych - ustanowienie hipoteki kaucyjnej na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b) powyższej ustawy o podatku o czynności cywilnoprawnych w kwocie 19,00 zł."

Do powyższych czynności Spółka otrzymała fakturę VAT z dnia 24 lipca 2008 r., która oprócz opłat notarialnych zawiera adnotację: "Ponadto pobrano podatek od czynności cywilnoprawnych 72.089,00 zł". Faktura zawierająca opłaty notarialne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych została w dniu 6 sierpnia 2008 r. przez Spółkę zapłacona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z przedmiotowej transakcji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży nieruchomości może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z regułą zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztami uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, zapłacony przez Spółkę przy sprzedaży nieruchomości podatek od czynności cywilnoprawnych może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż przepis mówi: "z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów", natomiast nie ma przepisu stanowiącego, że nie może nim być podatek od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Zapis taki oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów, lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami zatem będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a)-b) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,

- wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży środków trwałych - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych składników majątku, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie tych składników majątku nie byłoby możliwe. Takimi wydatkami są np. cena zakupu środków trwałych, opłaty notarialne, prowizja biura maklerskiego, podatek od czynności cywilnoprawnych, związane z ich zakupem.

Wydatek, który Spółka poniosła na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze sprzedażą nieruchomości, nie jest kosztem warunkującym nabycie tej nieruchomości, wobec tego w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie został wymieniony w negatywnym katalogu kosztów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W katalogu art. 16 zostały wymienione: podatek od towarów i usług (ust. 1 pkt 46, z zastrzeżeniem wskazanych tu wyjątków), podatek akcyzowy od nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów towarów (ust. 1 pkt 47), a także podatek dochodowy (ust. 1 pkt 15). Wobec tego, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie został wymieniony w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie można wykluczyć dopuszczalności zaliczania go do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość taka wystąpi jednak wyłącznie wówczas, gdy spełnione zostaną wymogi określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Poniesienie tego wydatku warunkuje uzyskanie przychodu bądź uniknięcie poniesienia straty. Dlatego też wydatki te mogą być uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów (sprzedaż nieruchomości), pod warunkiem wykazania, że były one racjonalne co do zasady i co do wielkości. Ponadto Spółka powinna właściwie udokumentować fakt poniesienia tych wydatków.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2008 r. jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl