IBPB3/423-808/08/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-808/08/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego odsetek i prowizji bankowych od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji (do dnia oddania go do użytkowania) oraz kosztów związanych z eksploatacją obiektów do kosztów bieżącej działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego odsetek i prowizji bankowych od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji (do dnia oddania go do użytkowania) oraz kosztów związanych z eksploatacją obiektów do kosztów bieżącej działalności

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2004 spółka zakupiła grunt celem rozpoczęcia inwestycji polegającej na wybudowaniu hali magazynowej z częścią biurową i parkingami. Na początku 2005 r. zostały poniesione pierwsze wydatki związane z dokonaniem uzgodnień branżowych, badaniami geologicznymi oraz koncepcją architektoniczną oraz pierwszymi odsetkami od zaciągniętego na realizację inwestycji kredytu. W dniu 31 sierpnia 2005 r. spółka uzyskała pozwolenie na budowę. W okresie od 19 września 2005 do 14 czerwca 2006 prowadzone były prace budowlane potwierdzone zapisami w dzienniku budowy. W dniu 14 czerwca 2006 kierownik budowy dokonał zapisu w dzienniku budowy o zakończeniu zasadniczych robót budowlanych - zgłosił obiekt jako zakończony. Spółka uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 12 czerwca 2006 r. przeniosła siedzibę do nowopowstałego budynku i rozpoczęła eksploatację inwestycji. W okresie od 14 czerwca 2006 r. do 7 grudnia 2007 r. w budynku dokonywano drobnych prac remontowych i budowlanych oraz odbiorów poszczególnych przyłączy. Dnia 7 grudnia 2008 wystosowano do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Spółka decyzję o pozwoleniu na użytkowanie otrzymała dnia 8 lutego 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z obsługą kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji stanowią bieżący koszt od momentu rozpoczęcia użytkowania obiektów bez stosownych pozwoleń, czy też powiększają wartość środka trwałego.

Czy koszty związane z eksploatacją obiektów takie jak np. energia, woda, podatek od nieruchomości stanowią bieżący koszt działalności, czy też powiększają wartość środka trwałego.

Zdaniem Wnioskodawcy do dnia 8 lutego 2008 r. (tj. do dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości) wszystkie nakłady dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych w tym odsetki i prowizje bankowe od zaciągniętego na realizację inwestycji kredytu powiększają koszt wytworzenia środka trwałego i stanowią część podstawy amortyzacji. Wszystkie pozostałe koszty związane z bieżącą eksploatacją obiektu, takie jak: energia, woda, usługi telekomunikacyjne, wywóz nieczystości oraz zapłacony podatek od nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodów w okresach, których dotyczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określonej w dalszej części skrótem " ustawa o p.d.o.p. "), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zgodnie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają - z zastrzeżeniem art. 16c - stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że od 2004 r. realizowała inwestycję - budowę hali magazynowej z częścią biurową i parkingami. Wnioskodawca w związku z realizacją tej inwestycji ponosi wydatki m.in. z tyt. odsetek i prowizji bankowych od zaciągniętego na realizację inwestycji kredytu. Ponosi również pozostałe koszty związane z bieżącą eksploatacją obiektu, takie jak: energia, woda, usługi telekomunikacyjne, wywóz nieczystości oraz zapłacony podatek od nieruchomości.Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.p. za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy o p.d.o.p. za koszt wytworzenia uważa się - wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W myśl z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Ustawy podatkowe nie definiują kosztów ogólnych zarządu, ale pod pojęciem tym rozumie się koszty działania przedsiębiorstwa jako całości oraz zarządzania nim, takie jak:

* koszty administracyjno-gospodarcze (wynagrodzenia wraz z pochodnymi pracowników zarządu, koszty delegacji, eksploatacji samochodów służbowych, zużycia materiałów biurowych, podatki o charakterze kosztowym, opłaty pocztowe, telekomunikacyjne, koszty utrzymania budynków i pomieszczeń zarządu),

* koszty ogólnoprodukcyjne (koszty prowadzenia i utrzymania komórek i obiektów ogólnego przeznaczenia, takich jak: magazyny, biura, laboratoria, bocznice kolejowe, koszty ochrony mienia jednostki, BHP, szkolenia załogi, racjonalizacji i wynalazczości),

* koszty nieprodukcyjne (nieprzynoszące efektu gospodarczego, takie jak koszty przestojów, ubytki naturalne, niedobory w magazynach).

Również podatek od nieruchomości dotyczący działki, na której prowadzona jest inwestycja nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego, gdyż podatnik zobowiązany jest do ich ponoszenia bez względu na to czy realizuje inwestycje czy nie.

Prawidłowe jest więc stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008 r. iż:

* do dnia 8 lutego 2008 r. (tj. otrzymania pozwolenia na użytkowanie) odsetki i prowizje bankowe od zaciągniętego na realizację powyższej inwestycji kredytu powiększają koszt wytworzenia tego środka trwałego i stanowią element wartości początkowej wytworzonego środka trwałego;

* natomiast wszystkie pozostałe koszty związane z bieżącą eksploatacją obiektu, takie jak: energia, woda, usługi telekomunikacyjne, wywóz nieczystości oraz zapłacony podatek od nieruchomości stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów i na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy p.d.o.p. winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl