IBPB3/423-724/08/MS - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wyceny akcji własnych, dokonanej w związku z ich przymusowym wykupem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-724/08/MS Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wyceny akcji własnych, dokonanej w związku z ich przymusowym wykupem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wyceną akcji własnych, dokonanej w związku z ich przymusowym wykupem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wyceną akcji własnych, dokonanej w związku z ich przymusowym wykupem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku z tym, że większościowy akcjonariusz - Spółka posiada w niej ponad 97,6 % akcji zarządził on, na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, przymusowy wykup akcji od mniejszościowych akcjonariuszy. W sprawie tej Walne Zgromadzenie Spółki podjęło stosowną uchwałę. W związku z procedurą wykupu akcji musiała zostać wykonana wycena akcji Spółki. Spółka zleciła taką wycenę podmiotowi zewnętrznemu posiadającemu w tym zakresie odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Kosztami tej wyceny została obciążona Spółka.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis stanu faktycznego oraz własne stanowisko w sprawie, Spółka zwraca się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie, iż poniesione koszty wyceny akcji własnych, dokonanej w związku z ich przymusowym wykupem, Spółka może zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Zdaniem wnioskodawcy instytucja przymusowego wykupienia akcji uregulowana została w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej k.s.h. Zgodnie z art. 418 § 1 k.s.h., walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5 % kapitału zakładowego. W przypadku realizacji tego uprawnienia wykup akcji następuje po cenie notowanej na rynku regulowanym - jeżeli akcje nie są notowane na rynku regulowanym, po cenie ustalonej przez biegłego wybranego przez walne zgromadzenie - za pośrednictwem zarządu.

Zgodnie z art. 417 § 1 k.s.h., wykupu akcji dokonuje się za pośrednictwem zarządu. Natomiast w myśl art. 417 § 3 k.s.h., zarząd powinien dokonać wykupu akcji na rachunek akcjonariuszy pozostających w spółce w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia akcji, o którym mowa w art. 416 § 4 k.s.h., jednakże nie wcześniej niż po wpłaceniu ceny wykupu. Choć z przepisów k.s.h. nie wynika wprost obowiązek pokrywania kosztów wyceny akcji przez Spółkę, ze wskazanych powyżej uregulowań tej ustawy wynika jednak, że Spółka jest przy wykupie akcji swoistego rodzaju pośrednikiem pomiędzy jej akcjonariuszami, a zarząd Spółki zobowiązany jest do realizacji określonych działań związanych z wykupem.

Wskazując na określoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., generalną zasadę zaliczania wydatków do kosztów podatkowych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Wydatki poniesione w związku z wyceną akcji Spółki niewątpliwie nie sposób bezpośrednio powiązać z konkretnym jej przychodem. Należą one do kategorii tzw. kosztów pośrednich związanych z ogólnym funkcjonowaniem Spółki.

Wydatki poniesione na wycenę akcji własnych spółek, związaną z procedurą wykupu przymusowego, nie zostały też wymienione w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

W związku z przytoczonymi powyżej argumentami, Spółka stoi na stanowisku, że wydatki poniesione na wycenę akcji własnych Spółki w związku z procedurą przymusowego ich wykupienia, stanowią w dacie ich poniesienia koszty uzyskania przychodów.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka powołała się na pisma urzędów skarbowych, wymieniając:

*

interpretację indywidualną Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 stycznia 2008 r., nr ITPB3/423 - 198/07/DK,

*

interpretację indywidualną Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2008 r., nr IP - PB3-423-29/08/-2/AG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl