IBPB3/423-69/08/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-69/08/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jakie poniosła Spółka tytułem uruchomienia produkcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jakie poniosła Spółka tytułem uruchomienia produkcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka nabywa materiały wykorzystywane do produkcji swoich wyrobów, nabywane są również towary do dalszej odsprzedaży. W przypadku części zakupów, stanowiącej przedmiot niniejszego wniosku, zgodnie z zawartą z dostawcą umową Spółka obciążona jest przez dostawcę tytułem usługi uruchomienia produkcji.

Dzieje się tak w przypadkach gdy Spółka zamawia towar lub materiał nowego kształtu lub o nowych parametrach. Zgodnie z umową w takim przypadku po odebraniu i zaakceptowaniu przez Spółkę pierwszej dostawy danego asortymentu dostawca wystawia fakturę tytułem zapłaty za uruchomienie produkcji danego asortymentu. W tym momencie Spółka nie wie w jakim okresie będzie nabywać dany asortyment. W przypadku każdego następnego zamówienia danego asortymentu dostawca nie obciąża już Spółki tytułem uruchomienia produkcji. Jest to więc wydatek jednorazowy ponoszony po uruchomieniu przez dostawcę nowego rodzaju produkcji i zaakceptowaniu przez Spółkę pierwszych partii dostaw.

Wielkość oraz okres zamówień danego asortymentu zależy od tego jakie zapotrzebowania zgłaszają klienci Spółki, a więc Spółka nie wie jak dużo i w jakim okresie będzie nabywać towarów danego typy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie nabyta usługa uruchomienia produkcji stanowić powinna dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Czy jest to koszt pośredni stanowiący koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia czy też koszt ten należy rozliczać w dłuższym okresie czasu a jeśli tak to w jakim.

Zdaniem Spółki tego typu koszt stanowi koszt podatkowy jednorazowo w momencie jego poniesienia. Nie można określić bowiem jakiego okresu koszty te dotyczą, gdyż nie wiadomo jak długo Spółka będzie nabywać i sprzedawać dany rodzaj towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Nowelizacja ww. ustawy, która weszła w życie od 1 stycznia 2007 r. wprowadziła podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Podział ten jest istotny z punktu widzenia momentu obciążenia kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodów.

Wydatków związanych z usługą uruchomienia produkcji nie można bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem. A zatem będą to koszty pośrednio związane z przychodami.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W zaistniałym stanie faktycznym nie jest możliwe bezpośrednie powiązanie poniesionego wydatku z przychodem określonego roku podatkowego, lecz jego poniesienie warunkuje uzyskanie przychodów w bliżej nieokreślonej przyszłości. W związku z tym wydatki na nabycie usługi uruchomienia produkcji winny podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

W myśl art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień na który ujęto koszt podatkowy na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl