IBPB3/423-605/08/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-605/08/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 17 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:- skutków podatkowych wypłaconego przez Spółkę odszkodowania - jest nieprawidłowe,

- możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów postępowania sądowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaconego przez Spółkę odszkodowania, a także kosztów postępowania sądowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka spedycyjna organizowała w roku 2005 transport maszyny z Turcji do Polski. Maszyna uległa uszkodzeniu. Spółka zlecająca usługę wystąpiła do naszej spółki spedycyjnej o odszkodowanie w wartości uszkodzonej maszyny. Sprawa trafiła do sądu. Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok, w którym zasądził kwotę określoną przez rzeczoznawcę na rzecz zleceniodawcy. Spółka złożyła apelację do wyroku. Wyrok sądu apelacyjnego odrzucił nasze zarzuty do pierwotnego wyroku w dniu 26 czerwca 2008. Po wyroku Sądu Apelacyjnego Spółka zwróciła się do zleceniodawcy z prośbą o rozłożenie na raty należnej kwoty odszkodowania, należnych odsetek i zwrotu kosztów sądowych. Zleceniodawca wyraził zgodę i rozłożył płatność na cztery comiesięczne raty. Zwrócono się z pytaniem, czy odszkodowanie, odsetki od tego odszkodowania i koszty sądowe będą kosztem uzyskania przychodu.Spółka w roku 2005 nosiła nazwę G. Sp. z o.o., obecnie zmienioną na E. Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

4.

Czy odszkodowanie za szkodę poniesioną przez zleceniodawcę, odsetki od tego odszkodowania i koszty sądowe będą kosztem uzyskania przychodu.

5.

W których miesiącach powinny być uznane za koszty uzyskania przychodu poszczególne raty odszkodowania, odsetki i koszty postępowania sądowego.

Zdaniem Spółki odszkodowanie stanowiące równowartość uszkodzonej maszyny stanowi koszt uzyskania przychodu, ponieważ odszkodowanie to nie zawiera się w art. 16 § 1 pkt 18 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówiących o rodzajach odszkodowań nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. Odszkodowanie to nie stanowi bowiem odszkodowania za wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz nie jest to odszkodowanie za zwłokę w dostarczeniu towaru wolnego od wad oraz zwłoki w wykonaniu robót i usług. Jest to odszkodowanie za straty firmy z tytułu uszkodzenia maszyny, powierzonej do transportu. Nie jesteśmy jej dostawcą, więc nie jest towarem sprzedawanym przez nas.Odsetki od odszkodowania będą stanowić koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zapłacenia zgodnie z art. 16 § 1 pkt 11.Zwrot kosztów procesu oraz zapłata kosztów procesu związanych z niniejszą sprawą również stanowi koszty uzyskania przychodu, ponieważ zostały zasądzone wyrokiem sądu i związane są ze sprawą odszkodowania, a pośrednio z przychodami Spółki.Zgodnie z art. 15 par. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty inne, niż bezpośrednio związane z przychodami powinno się potrącać w dacie ich poniesienia. W przypadku odszkodowania poniesienie kosztu nastąpi w momencie jego zapłaty a więc do kosztów uzyskania przychodu powinno się wliczyć w poszczególnych miesiącach kwoty faktyczne zapłacone. Kwotę zwrotu kosztów sądowych powinno się ująć również w momencie ich faktycznego zwrotu i zapłaty do Sądu.Stanowisko w niniejszej sprawie potwierdzone zostało telefonicznie w Krajowej Informacji Podatkowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem wydatku, a możliwością uzyskania dzięki temu przychodów. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wymienionych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc, koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Z powyższego wynika, że jedynie kary i odszkodowania z tytułów wymienionych w cytowanym wyżej artykule nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów na tej podstawie nie będą mogły zostać zaliczone tylko i wyłącznie kary umowne i odszkodowania z tytułu:

1.

wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

2.

zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,

3.

zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Wszystkie wskazane wyżej kary umowne i odszkodowania wiążą się z należytym wykonaniem zobowiązań. Ustawodawca wyłącza je spod kosztów uzyskania przychodów, nie chcąc "premiować" przypadków nienależytego wykonania zobowiązania. W świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego istotne jest ustalenie czy usługę transportową rozumie się jako wykonaną wadliwie czy za niewykonaną. Stosownie do norm art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Usługi przewoźnika nie obejmują samego tylko działania, ale również jego rezultat. Jeżeli usługa w dostarczeniu towaru została wykonana a w trakcie jej wykonania nastąpiło uszkodzenie przewożonego towaru wówczas zastosowanie ma art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Równowartość szkody wyrządzonej przez Spółkę podczas wykonywania usługi przewozu stanowi odszkodowanie z tytułu nienależytego (wadliwego) wykonania usługi i tym samym nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają szczególnych rozwiązań dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów postępowania sądowego. Dlatego należy stosować tutaj ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.

Zatem, ponoszone przez podatnika koszty postępowania procesowego nie są objęte wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, iż spełnione są przesłanki przewidziane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przesłanką uznania poniesionych przez Spółkę kosztów postępowania procesowego, za koszty uzyskania przychodów, jest wykazanie, iż powyższe koszty zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zaliczenie ponoszonych wydatków związanych z procesem sądowym należy rozpatrywać pod kątem tego, czy były one poniesione w celu obrony przed bezprawnie skierowanymi roszczeniami oraz w związku z funkcjonowaniem Spółki. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka poniosła koszty postępowania sądowego aby zapobiec wydatkom z tytułu odszkodowania. W związku z powyższym należy uznać, iż koszty postępowania sądowego poniesione przez Spółkę pozostawały w związku z uzyskiwanymi przychodami i miały na celu zachowanie źródła przychodów, a więc można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Ponadto należy stwierdzić, że koszty postępowania sądowego są kosztami dotyczącymi całokształtu działalności Spółki, a więc w omawianej sprawie mamy do czynienia z kosztami pośrednimi, bo choć związane są z przychodami Spółki to nie pozostają w związku z konkretnymi przychodami. Zatem zastosowanie znajdzie obowiązująca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych regulacja zawarta w art. 15 ust. 4d, która stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Definicję dnia poniesienia kosztu zawiera art. 15 ust. 4e ww. ustawy, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.Biorąc pod uwagę powyższe wydatek związany z odszkodowaniem z tytułu wadliwego wykonania umowy przewozu w postaci uszkodzenia przewożonego towaru nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów. Natomiast koszty postępowania sądowego poniesione w celu zachowanie źródła przychodów, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej:

* skutków podatkowych wypłaconego odszkodowania jest nieprawidłowe,

* możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów postępowania sądowego jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl