IBPB3/423-60/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-60/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację imprez integracyjnych i okolicznościowych dla pracowników Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację imprez integracyjnych i okolicznościowych dla pracowników Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się w szczególności sprzedażą, serwisem i obsługą samochodów, jest bowiem autoryzowanym dealerem samochodów marki TOYOTA. Spółka zatrudnia ponad stu pracowników.

W celu uzyskania większego przychodu, Spółka zamierza organizować dla pracowników imprezy integracyjne (w tym - okolicznościowe), których zadaniem ma być zwiększenie efektywności pracy pracowników poprzez poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą oraz pracowników między sobą.

Koszty imprez integracyjnych mają być ponoszone przez Spółkę w całości, przy czym nie będą one ponoszone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lecz ze środków obrotowych, bowiem udział pracownika w imprezie i zakres ponoszonego na pracownika kosztu imprezy nie może być uzależniony od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników (podczas gdy przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi być od tej sytuacji uzależnione).

W ramach kosztów imprezy, Spółka przewiduje w szczególności ponoszenie wynagrodzeń firmy organizującej imprezę, koszty produktów gastronomicznych (napojów, przekąsek lub innego jedzenia) i ewentualnie cateringu, koszty zespołu muzycznego lub muzyki odtwarzanej z nośników, koszty wodzireja, koszty sprzętu nagłośnieniowego, ewentualnie koszty związane z dostosowaniem pomieszczeń Spółki do celów imprezy integracyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć wydatki poniesione ze środków obrotowych na organizację imprez integracyjnych i okolicznościowych dla pracowników, w szczególności koszty firmy organizującej imprezę, produktów gastronomicznych, cateringu, zespołu muzycznego, muzyki odtwarzanej z nośników, wodzireja, sprzętu nagłośnieniowego czy adaptacji pomieszczeń Spółki w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy kosztami uzyskania przychodów są między innymi tak zwane koszty pracownicze. Obejmują one przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, premie, czy diety jak również wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Koszty pracownicze mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych.Zasadniczo wszystkie wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników jako zmierzające do uzyskania przychodów, stanowić mogą koszty uzyskania przychodów. Odnosi się to również do kosztów organizacji imprez okolicznościowych i integracyjnych dla pracowników, albowiem imprezy te mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą oraz pracowników pomiędzy sobą, poprawienie umiejętności działania w zespole, polepszenie motywacji pracowników - a w konsekwencji - do zwiększenia efektywności pracy, a więc uzyskania przychodu przez Spółkę.

Wydatki na organizację imprez integracyjnych i okolicznościowych dla pracowników nie zostały też wymienione w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zawierającym wyjątki od ogólnej zasady zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wyrażonej w art. 15 tej ustawy.

Zatem pracodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów organizacji imprez integracyjnych i okolicznościowych, a szczególności kosztów firmy organizującej imprezę, produktów gastronomicznych, cateringu, zespołu muzycznego lub muzyki odtwarzanej z nośników, wodzireja, sprzętu nagłośnieniowego czy adaptacji pomieszczeń Spółki dla celów imprezy - w całości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl