IBPB3/423-572/08/MO - Jaki winien być moment uznania zapłaconej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczonej usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji trwającej 5 lat za koszt podatkowy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-572/08/MO Jaki winien być moment uznania zapłaconej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczonej usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji trwającej 5 lat za koszt podatkowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 7 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczeniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczeniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje roboty budowlano-montażowe. Zgodnie z zawartymi umowami z inwestorem ma obowiązek wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy i usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji i rękojmi. Zabezpieczenie usunięcia wad i usterek wnoszone jest w postaci pieniężnej w formie wstrzymanych kwot z faktur za częściowe wykonanie robót. Umowa przewiduje możliwość zamiany wstrzymanych kwot na gwarancję ubezpieczeniową po podpisaniu pozytywnego końcowego odbioru protokołu odbioru robót. Za uzyskanie gwarancji Spółka przed jej otrzymaniem opłaca składki. Okres ważności gwarancji wynosi 5 lat. Wszelkie przychody z tytułu realizacji ww. zadania zostały zarachowane ostatecznie do dnia podpisania końcowego protokołu odbioru robót. Koszt gwarancji ubezpieczeniowej związany jest konkretnie z tym przychodem, stanowić może zatem, koszt bezpośredni. Jako koszt bezpośredni zaliczony zostaje do kosztów podatkowych w roku, w którym wystąpiły związane z nim przychody. Gdyby jednak uznać, że są to koszty pośrednio związane z tym przychodem, to koszt składki za uzyskanie owej gwarancji zalicza się do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia, pomimo iż dotyczy on okresu przekraczającego rok podatkowy. Koszt ten nie będzie generował już żadnych przychodów, nie stanowi także zabezpieczenia źródła przychodów dla Spółki Ustawodawca w art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wykładni celowościowej uwzględnili zasadę współmierności przychodów i kosztów poniesionych przez podmiot gospodarczy. Były przychody należy uznać za koszty podatkowe wszelkie koszty związane z tymi przychodami. Zdaniem Spółki nie ma tu zastosowania art. 15 ust. 4d w części mówiącej o tym, że jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki winien być moment uznania zapłaconej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczonej usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji trwającej 5 lat za koszt podatkowy...

Zdaniem Spółki momentem uznania opłacanej składki za uzyskanie gwarancji ubezpieczeniowej zabezpieczającej usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji trwającej 5 lat jest dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych i opłacono składkę - koszt ten nie podlega rozliczeniu w czasie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. regulują przepisy art. 15 ust. 4, ust. 4a - 4d ww. ustawy. W świetle wskazanych przepisów data potrącalności kosztów zależy od charakteru powiązania tych kosztów z przychodem podatkowym.

Stosownie do treści art. 15 ust. 4d ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Koszt zawartej gwarancji ubezpieczeniowej dotyczącej kontraktu na roboty budowlane należy uznać za koszty pośrednio związane z przychodami osiągniętymi przez podatnika. Ponoszenie ich jest konieczne z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie podatnika.

W związku z powyższym wydatki związane z zapłatą składek na gwarancje ubezpieczeniową są kosztami pośrednimi, które należy rozliczać proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania "polisy ubezpieczeniowej".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35 -016 Rzeszów

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl