IBPB3/423-516/08/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-516/08/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 23 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na budowę kanalizacji deszczowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na budowę kanalizacji deszczowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zawarła w dniu 8 lutego 2008 r. porozumienie z Gminą. Przedmiotem tego porozumienia jest przygotowanie i realizacja budowy odwodnienia terenu Spółki i terenu Gminy. W związku z realizowaną przez Spółkę inwestycją pod nazwą Rozbudowa Huty konieczne jest wykonanie odcinka kanału deszczowego od komory na skrzyżowaniu do studni w granicy działki Spółki. Obecna średnica istniejącego kanału deszczowego jest niewystarczająca dla zapewnienia właściwego odprowadzenia wód deszczowych w przypadku ww. rozbudowy. W decyzji Prezydenta Miasta z dnia 13 listopada 2007 r. realizacja projektowanego kolektora deszczowego jest określana jako realizacja urządzenia technicznego niezbędnego dla funkcjonowania inwestycji.Szacunkowy koszt budowy kanału deszczowego według wstępnych kosztorysów inwestorskich wyniesie brutto 1.268.000 zł. Koszt udziału Miasta na przedmiotowe zadania inwestycyjne szacuje się na kwotę około 444.080 zł brutto. Kluczem do ustalenia udziału finansowego Gminy i Spółki w oparciu o wartość zadania jest różnica wynikająca z obydwu ostatecznych kosztorysów inwestorskich wyrażona w procentach (dotyczy kosztorysu inwestorskiego dla średnicy o 1,0 m oraz dla średnicy o 1,4 m i o 1,6 m).Spółka będzie przekazywać przypadający na nią koszt udziału w zadaniu inwestycyjnym-działając w oparciu o przepisy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków - na rachunek Gminy.Po zakończeniu zadania inwestycyjnego - wybudowany odcinek kanału deszczowego będzie stanowił środek trwały Gminy. Wybudowany kanał zapewni właściwe odprowadzenie nadmiaru wód deszczowych z terenu istniejącego jak i nowo projektowanych obiektów na terenie Spółki. Nowy kanał zapewni również właściwe odwodnienie dzielnicy i jest niezbędny do prowadzenia dalszej działalności Spółki.Z tytułu nakładów poniesionych na wybudowanie odcinka kanału deszczowego objętego niniejszym porozumieniem Spółka nie może dochodzić od Gminy żadnych roszczeń finansowych, ponieważ Gmina nie ma interesu ekonomicznego w refundacji poniesionych kosztów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione na przygotowanie i realizację budowy odwodnienia terenu Spółki i terenu Gminy zgodnie z porozumieniem z dnia 8 lutego 2008 r. można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów, jeśli tak czy można je zakwalifikować bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

W którym momencie poniesione wydatki na ww. budowę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy z chwilą ich poniesienia czy z chwilą ostatecznego zakończenia budowy kanalizacji deszczowej.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Wybudowanie kanału nastąpi w związku z prowadzoną działalnością a bez niego prowadzona działalność byłaby utrudniona i przynosiłaby mniejsze korzyści.Wydatki na wybudowanie kanału deszczowego winny być odniesione do kosztów uzyskania przychodu z chwilą ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki związane z funkcjonowaniem podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa.

W myśl art. 15 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Jednakże wydatków poniesionych na przygotowanie i realizację budowy odwodnienia terenu Spółki i terenu Gminy nie można uznać za koszty bezpośrednio związane z przychodami. Wobec powyższego zastosowanie będą miały przepisy z art. 15 ust. 4d ww. ustawy zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Stąd stanowisko Wnioskodawcy dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na budowę kanalizacji deszczowej w momencie ich poniesienia jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl