IBPB3/423-413/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-413/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 26 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu poniesienia kosztu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu poniesienia kosztu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wobec braku definicji zasobów mieszkaniowych, pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące interpretacji ww. przepisu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa osiąga przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi objętymi lokatorskim prawem do lokalu, własnościowym prawem do lokalu (mieszkalnego lub użytkowego), administrowaniem lokalami (mieszkalnymi lub użytkowymi) objętymi prawem odrębnej własności, najmu mieszkań, najmu lokali użytkowych, miejsc postojowych itp.

Z uwagi na nieterminowe regulowanie opłat przez lokatorów, Spółdzielnia uzyskuje przychody z odsetek od właścicieli i najemców lokali.

Opłaty za zużycie mediów (CO, wody itp.) uiszczane są przez wszystkie podmioty zaliczkowo, a po upływie okresu rozliczeniowego korygowane do właściwego zużycia. Koszty zużycia mediów w zasobach Spółdzielni, księgowane są na poszczególne nieruchomości i budynki, jednakże ich przyporządkowanie do poszczególnych typów lokali (np. lokale użytkowe w najmie) może odbywać się jedynie w proporcji do zajmowanej powierzchni.

Spółdzielnia ponosi koszty windykowania opłat od dłużników (wpisy sądowe, zastępstwo adwokackie, koszty Krajowego Rejestru Dłużników).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy pozostałe koszty operacyjne w postaci kosztów związanych z dochodzeniem należności (zarówno od właścicieli i użytkowników mieszkań jak i lokali użytkowych) tj. wpisów sądowych, kosztów adwokackich, kosztów Krajowego Rejestru Dłużników są kosztem uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia i pomniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż pozostałe przychody i koszty operacyjne oraz finansowe to przychody i koszty podatkowe zgodnie z zasadami obowiązującymi wszystkie podmioty gospodarcze (z wyłączeniem kosztów wyspecyfikowanych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W związku z powyższym koszty dochodzenia roszczeń (wpisy sądowe, koszty adwokackie, koszty KRD) jako służące obronie interesów podmiotu tj. zachowania źródła przychodów, bez względu na to czy dotyczą przychodów opodatkowanych czy też zwolnionych, pomniejszają podstawę opodatkowania w dacie ich poniesienia bądź otrzymania faktury.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do zapisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - w dalszej części - u.p.d.o.p.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Związek ten może być natomiast bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu osiągniętego w danym momencie w związku z art. 12 ust. 1 lub art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. (koszty bezpośrednie uzyskania przychodów) oraz wydatki związane z ogólnie pojętym funkcjonowaniem podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa (koszty pośrednie uzyskania przychodów).

Podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami jest ważny z punktu widzenia terminu odniesienia ich do kosztów podatkowych. Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że koszty sądowe, adwokackie i koszty KRD są kosztami dotyczącymi całokształtu działalności Spółdzielni, a więc w omawianej sprawie mamy do czynienia z kosztami pośrednimi, bo choć związane są z przychodami Spółdzielni to nie pozostają w związku z konkretnymi przychodami. Zatem zastosowanie znajdzie obowiązująca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych regulacja zawarta w art. 15 ust. 4d, która stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Definicję dnia poniesienia kosztu zawiera art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ponieważ w stanowisku wyrażono pogląd, że momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodów może być także moment otrzymania faktury, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl