IBPB3/423-361/07/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-361/07/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 4 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie na życie pracowników związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie na życie pracowników związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka ponosi wydatki na opłacenie składek ubezpieczeń pracowników na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym z tytułu umowy ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Spółka zawarła umowę ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym z towarzystwem ubezpieczeniowym i będzie w związku tą umową opłacać składki na rzecz pracowników. Zakres ochrony ubezpieczeniowej będzie obejmował zgon ubezpieczonego a uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy oraz możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłacone przez Spółkę wydatki na ubezpieczenie na życie pracowników związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będą zaliczone do kosztów przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy, wydatki z tytułu opłacenia składek ww. ubezpieczenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 59 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1,3 i 5 dział I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza:

1.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

2.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

3.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

§ ubezpieczenia na życie (dział I,grupa 1),

§ ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3), i takie ubezpieczenie jest zawarte w spółce, co potwierdzają ogólne warunki ubezpieczenia oraz aneks do Ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

§ ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I - grupy 1-4 (dział I, grupa 5),

§ ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1)

a świadczenia jednorazowe,

b świadczenia powtarzające się,

c połączone świadczenia, o których mowa w pkt a i b,

d przewóz osób,

§ ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2)

a świadczenia jednorazowe,

b świadczenia powtarzające się,

c świadczenia kombinowane.

Zatem składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz pracowników. Konieczne jest w danym przypadku spełnienie dwóch przesłanek dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych. Jedna dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Natomiast według drugiej, umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie. W związku z powyższym, jeżeli pracodawca spełni wskazane wyżej warunki, to ponoszone przez niego wydatki związane z ubezpieczeniem pracowników, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, jeżeli składka opłacana przez spółkę od umowy ubezpieczenia obejmuje ryzyka również innych grup działu I i II, aniżeli wymienione wyżej, to do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy tytko wydatki przypadające z tytułu ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup ryzyka 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ww. ustawy o działalności ubezpieczeniowej, przy spełnieniu pozostałych warunków, które wymieniono wyżej, a więc uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza kwotę stanowiącą wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Załączona umowa spełnia wszystkie przesłanki art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponieważ przedmiotem ubezpieczenia jest ryzyko zgonu a pracodawca został wyłączony z kręgu uposażonych a wynika to z aneksu do umowy ubezpieczenia z ust. 7 tego aneksu w brzmieniu. W przypadku, o którym mowa w ust. 6 powyżej Ubezpieczający nie może być Uposażonym i w okresie 5 (pięciu) lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Ubezpieczony, będący pracownikiem został objęty ubezpieczeniem, wyłącza się możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy ubezpieczenia oraz wypłaty wartości jednostek zgromadzonych na jego indywidualnym rachunku w odniesieniu do jednostek znajdujących się na koncie regularnym, które pochodzą ze składek zaliczonych przez pracodawcę w ciężar kosztów W aneksie do ubezpieczenia z dnia 17 maja 2007 r. wydłużono okres wykupu dostosowując go do wymienionego przepisu podatkowego w brzmieniu z 2/W § 19 "Całkowity wykup ubezpieczenia" otrzymuje brzmienie;

1.

Ubezpieczający może dokonać wykupu wszystkich jednostek zapisanych na indywidualnym rachunku (całkowity wykup ubezpieczenia), jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

1.

upłynie okres 5 (pięciu) lat, licząc od końca roku kalendarzowego od zawarcia umowy ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia nie przewiduje również wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie a skoro nie ma takiego świadczenia to spełniona jest przesłanka wykluczająca wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie. W podobnej sprawie wypowiedziały się również Urzędy Skarbowe Poznań - Grunwald w postanowieniu AD-423/10/2007 z 29 czerwca 2007 i Urząd Skarbowy w Mielcu w postanowieniu US V-423/5/06 z 21 czerwca 2006 r. Reasumując Spółka może więc wydatki z tytułu ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

* wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

* możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

* wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego wynika, iż kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe na rzecz pracowników, które są wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej tj.

1.

ubezpieczenia na życie (grupa 1 dział I),

2.

ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszemkapitałowym (grupa 3 dział I),

3.

ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń grupy 1-4 działu I (grupa 5 dział I),

4.

ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II),

5.

ubezpieczenie choroby (grupa 2 dział II).

Zatem składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz pracowników.

Z ww. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o p.d.o.p. wynika, że Spółka może zaliczyć wydatki na ubezpieczenie na życie pracowników do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione są łącznie trzy wskazane tam warunki. Konieczne jest w danym przypadku spełnienie wszystkich przesłanek dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych. Pierwsza wskazuje grupy umów ubezpieczenia, druga dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Natomiast według trzeciej, umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym, jeżeli umowa ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, spełni wymogi określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o p.d.o.p., co do podmiotu uprawnionego do otrzymania świadczenia oraz co do zaliczenia tej umowy ubezpieczenia dotyczącej ryzyka określonych działów, grup i rodzajów ubezpieczeń wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) to Spółka będzie miała prawo opłacone składki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Do wniosku Spółka dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego (np. dokonania szczegółowej analizy zapisów zawartych w konkretnej umowie ubezpieczenia) w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl