IBPB3/423-352/08/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-352/08/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia odsetek zapłaconych od zaciągniętej pożyczki na nabycie udziałów w innej spółce do kosztów uzyskania przychodów po połączeniu (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia odsetek zapłaconych od zaciągniętej pożyczki na nabycie udziałów w innej spółce do kosztów uzyskania przychodów po połączeniu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

"Spółka A" - spółka prawa brytyjskiego, będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii zamierza utworzyć w Polsce wraz z osobą fizyczną (wnioskodawca) - osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce spółkę kapitałową ("Spółka"), której zadaniem będzie nabycie udziałów w innej polskiej spółce kapitałowej - "Spółce B" od "Spółki C" - spółki prawa brytyjskiego, będącej rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii. Udziały w kapitale zakładowym "Spółki B" przysługują obecnie "Spółce D". Udziały te zostaną, na warunkach rynkowych zbyte wpierw na rzecz "Spółki C", a następnie przez "Spółkę C" na rzecz Spółki. Celem nabycia udziałów Spółce zostanie udzielona przez "Spółkę C", oprocentowana, na warunkach rynkowych, pożyczka.

Pożyczka zostanie udzielona z własnych środków "Spółki C". "Spółka A", "Spółka D", "Spółka C" są traktowani w Wielkiej Brytanii jako jeden podatnik VAT (grupa podatkowa dla celów VAT). Spółka nie będzie prowadzić działalności gospodarczej na terenie Polski, lecz jedynie nabędzie udziały w "Spółce B" i być może w przyszłości w innych spółkach. Po nabyciu udziałów Spółka i "Spółka B" połączą się w trybie art. 492 kodeksu spółek handlowych ("k.s.h."), gdzie Spółka będzie spółką przejmującą, a "Spółka B" spółką przejmowaną. Zapłata odsetek przez Spółkę na rzecz "Spółki C" następować będzie zarówno przed połączeniem z "Spółką B" i po połączeniu z "Spółką B".

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki, jakie Spółka zapłaci na rzecz "Spółki C" po połączeniu z "Spółką B" będą stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h. spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Połączenie może być dokonane: (I) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) (II) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki). Połączenie przez przejęcie dotychczas istniejącej spółki, zwane również inkorporacją, polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki (zwanej spółką przejmowaną) na drugą spółkę (nazywaną spółką przejmującą) w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. Na podstawie art. 494 § 1, k.s.h., spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Ostatni przepis zawiera zasadę sukcesji generalnej. Zasada ta została wyrażona na gruncie prawa podatkowego w art. 93 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z § 1 tego przepisu, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się: (1) osób prawnych, (2) osobowych spółek handlowych, (3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. W myśl art. 93 § 2 pkt 1, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych). Biorąc pod uwagę powyższe, wnioskodawca stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki, wykorzystanej na nabycie udziałów w "Spółce B", zapłacone na rzecz "Spółki C" po dniu połączenia Spółki i "Spółka B" będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty. Potwierdzeniem tego stanowiska jest postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wydane w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 16 maja 2007 r. 1472/ROP1/423-113/07/KUKM, 6 maja 2006 r., 1472/ROP1/423-71/147/06/DP postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 3 marca 2006 r., 1471/DPD/423-162/05/MS, postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 30 października 2006 r., US.PD/423-34/MG/06.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Natomiast stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 61 ww. ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Odsetki od zaciągniętej pożyczki na zakup udziałów, będą również kosztem uzyskania przychodów po połączeniu spółek - niezależnie od tego, czy przejmującym będzie wnioskodawca czy spółka w której zamierza on nabyć udziały. Wynika to z art. 93 § 2 w związku z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych), wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej powyższy przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Odsetki od pożyczki zaciągniętej i wydatkowanej na zakup udziałów po połączeniu Spółki, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p.

W razie gdy w sprawie miałyby zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p. to do kosztów uzyskania przychodu zaliczeniu podlegają odsetki w wysokości określonej tym przepisem.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl