IBPB3/423-342/08/BG (KAN-4447/04/08) - Czy "odsetki" za zwłokę objęte są dyspozycją artykułu 21 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy w definicji "odsetek" zawartej w artykule 11 ust. 4 Umowy międzynarodowej zawartej w dniu 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, mieszczą się odsetki za zwłokę?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-342/08/BG (KAN-4447/04/08) Czy "odsetki" za zwłokę objęte są dyspozycją artykułu 21 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy w definicji "odsetek" zawartej w artykule 11 ust. 4 Umowy międzynarodowej zawartej w dniu 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, mieszczą się odsetki za zwłokę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 30 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki za zwłokę wchodzą w zakres art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy mieszczą się w definicji odsetek zawartej w art. 11 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 roku wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki za zwłokę wchodzą w zakres art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy mieszczą się w definicji odsetek zawartej w art. 11 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Akcyjna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupiła towar od Spółki z siedzibą na Cyprze. Za zakupiony towar Spółka Akcyjna zapłaciła po terminie ustalonym pomiędzy stronami. Spółka cypryjska obciążyła Spółkę Akcyjną odsetkami za opóźnienia w płatności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy "odsetki" za zwłokę objęte są dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.

Czy w definicji "odsetek" zawartej w art. 11 ust. 4 umowy międzynarodowej zawartej w dniu 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, mieszczą się odsetki za zwłokę?

1.

Zdaniem wnioskodawcy odsetki za zwłokę nie są objęte dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na powyższe wskazuje przede wszystkim charakter uregulowania. Odsetki za zwłokę mają charakter quasi - odszkodowawczy. Ich celem jest wyrównanie szkody, jaką wierzyciel poniósł, przez to że nie otrzymał na czas należnego mu świadczenia. Odsetki za zwłokę należy traktować analogicznie jak świadczenie główne. Nie są one samoistnym przychodem, lecz mają charakter akcesoryjny wobec przychodu, z którym są związane. Z tych względów nie można uznać, że odsetki za zwłokę są przychodem z "odsetek" w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 11 ust. 4 umowy zawartej z Cyprem o "unikaniu" podwójnego opodatkowania zawiera tzw. pozytywną definicję "odsetek". Oznacza to, że za odsetki w rozumieniu przedmiotowej umowy należy uznać dochody wymienione w definicji. Wśród dochodów nie zostały wymienione "odsetki" za zwłokę, czy też inne kary związane ze zwłoką dłużnika. Zatem zdaniem wnioskodawcy w świetle zapisów przedmiotowej umowy odsetki za zwłokę będą zyskiem przedsiębiorstwa.

Reasumując, w przypadku uznania, że odsetki za zwłokę są objęte dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to Wnioskodawca płacąc kontrahentowi z Cypru odsetki za zwłokę nie będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia "podatku u źródła", oczywiście po uzyskaniu certyfikatu rezydencji.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p.", podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) podatek dochodowy - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Przy czym, należy zauważyć, iż stosownie do brzmienia art. 6 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) podatek dochodowy od przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, ustala się w wysokości:

1.

10% przychodów - od dnia 1 lipca 2005 roku do dnia 30 czerwca 2009 roku,

2.

5% przychodów - od dnia 1 lipca 2009 roku do dnia 30 czerwca 2013 roku

-

jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego przychody, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli uzyskującym przychody, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, po spełnieniu pozostałych warunków wymienionych w art. 21 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ww. ustawy o p.d.o.p. przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jeżeli polski podatnik (płatnik) dokonuje wypłat należności z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. na rzecz podmiotu zagranicznego (nierezydenta), mającego siedzibę lub zarząd w kraju, z którym Polska zawarła umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pierwszeństwo mają przepisy tej umowy międzynarodowej.

Kwestia opodatkowania odsetek wypłacanych między polskim i cypryjskim podmiotem, została uregulowana w art. 11 umowy sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523). Art. 11 ust. 1 i 2 ww. umowy stanowi, iż odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże odsetki takie mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz gdy odbiorca jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych odsetek.

Zgodnie z definicją "odsetek" zawartą w art. 11 ust. 4 ww. umowy określenie "odsetki" oznacza dochód od pożyczek rządowych, obligacji lub skryptów dłużnych, zarówno zabezpieczonych, jak i nie zabezpieczonych prawem zastawu hipotecznego lub prawem uczestnictwa w zyskach oraz wszelkiego rodzaju roszczeń, jak również innego rodzaju dochody, które według ustawodawstwa podatkowego Państwa, z którego dochody pochodzą, zrównane są z dochodami z pożyczek.

Na podstawie art. 11 ust. 5 ww. umowy postanowienia ust. 1 do 3 nie stosuje się, jeżeli odbiorca odsetek, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie, w którym powstają odsetki, działalność zarobkową poprzez położony tam zakład bądź wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód, korzystając ze stałej placówki, która jest w nim położona, i jeżeli wierzytelność, z której tytułu są płacone odsetki, rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W takiej sytuacji, w zależności od konkretnego przypadku, zastosowanie mają odpowiednio postanowienia art. 7 lub art. 14.

Przywołany wcześniej art. 11 ust. 4 ww. umowy definiuje odsetki m.in. jako dochód z wszelkiego rodzaju roszczeń, a więc uznać należy iż także roszczenia z tytułu nieterminowej zapłaty. W świetle tego przepisu odsetki wypłacone kontrahentowi z tytułu nieterminowego regulowania należności należy zaliczyć do odsetek o jakich mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p.

Stosownie do art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy o p.d.o.p. osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Oceniając stanowisko wnioskodawcy należy stwierdzić, że odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty:

*

będą wchodziły w zakres art. 11 ww. umowy polsko-cypryjskiej i będą podlegały opodatkowaniu na podstawie tegoż artykułu;

*

znajdzie do nich zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy stwierdzić, że wnioskodawca jako płatnik, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. zobowiązany jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek za zwłokę przy czym zastosowanie stawki podatku wynikającej z takiej umowy jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Stanowisko Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl