IBPB3/423-194/07/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-194/07/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 9 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania przedstawionych przez Wspólnika dokumentów za certyfikat rezydencji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania przedstawionych przez Wspólnika dokumentów za certyfikat rezydencji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza za rok 2007 wypłacić Wspólnikowi będącemu osobą fizyczną dywidendę. W związku z tym na Spółce ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia na rachunek Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego.Zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 22a dochody z tytułu dywidend podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według 19% stawki, chyba że umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu stanowi inaczej. Warunkiem do zastosowania stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest konieczność udokumentowania miejsca siedziby podatnika certyfikatem rezydencji.

Wspólnik przedłożył Spółce zaświadczenie wydane przez Urząd ds. Ewidencji Ludności Miasta Z., potwierdzające, iż:

* miejscem zamieszkania wspólnika jest miasto Z.,

* podlega obowiązkowi podatkowemu w mieście Z.

Ponadto, Wspólnik przedłożył Spółce oświadczenie stwierdzające, iż ośrodek jego interesów życiowych znajduje się w Szwajcarii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka na podstawie przedłożonych dokumentów przez Wspólnika, może od wypłaconej dywidendy za rok 2007 pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w oparciu o stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Konfederację Szwajcarską.

Zdaniem Wnioskodawcy przedłożony Spółce dokument, wydany przez Urząd ds. Ewidencji Ludności miasta Z. oraz oświadczenie Wspólnika informujące, iż ośrodek jego interesów życiowych znajduje się w Szwajcarii można uznać za certyfikat rezydencji, co umożliwi pobranie od wypłaconej dywidendy zryczałtowanego podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) min. osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 ww. ustawy obowiązane są, jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Ww. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 4a pkt 12 zawiera definicję certyfikatu rezydencji "certyfikatem rezydencji jest zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika".Jak wynika z przetoczonego przepisu aby uznać dokument za spełniający wymogi stawiane certyfikatowi rezydencji;

* po pierwsze musi być wydany przez właściwy organ podatkowy państwa miejsca zamieszkania podatnika (a nie jakiegokolwiek organu tego państwa),

* po drugie z jego treści musi wynikać, że podatnik w danym państwie posiada miejsce siedziby dla celów podatkowych.

Reasumując certyfikatem rezydencji podatkowej nie może być dokument wydany przez inny organ niż organ podatkowy.Bez znaczenia pozostaje także fakt, iż podatnik złożył oświadczenie, iż ośrodek jego interesów życiowych znajduje się w Szwajcarii.Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl