IBPB3/423-170/07/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-170/07/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 27 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu sprzedaży publikacji (miesięczników) w formie prenumeraty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu sprzedaży publikacji (miesięczników) w formie prenumeraty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wydaje miesięcznik. Na poczet prenumeraty rocznej tego miesięcznika przyjmuje wpłaty od osób fizycznych. Wpłaty te w poprzednim stanie prawnym, tj. do 31 grudnia 2006 r. były zarachowywane na poczet dostaw, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przychodem podatkowym były w dacie wydania miesięcznika tj. wykonania świadczenia.

W roku 2007 dodatkowo, na żądanie osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą, Spółka wystawia na prenumeratę faktury. Nie wszystkie faktury do momentu sporządzania tego wniosku są opłacone. A więc świadczenie nie jest wykonane, należność z faktury nie jest uregulowana, a jedynie jest wystawiona faktura, która jest zobowiązaniem do dostarczenia odbiorcy 12 egzemplarzy miesięcznika w okresie 12 najbliższych miesięcy. Okres prenumeraty, nie musi się pokrywać z rokiem podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

w jakiej dacie, wg stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2007 r., przychody ze sprzedaży gazety w formie prenumeraty, zarówno te na poczet której przyjęto tylko wpłatę, a nie wystawiono żadnego dowodu sprzedaży, jak i te na które wystawiono tylko faktury, są przychodem podatkowym.

Zdaniem wnioskodawcy: w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.Natomiast w art. 12 ust. 3a w związku za ust. 3 została zdefiniowana data powstania przychodu osiągniętego w roku podatkowym, co do zasady, jako dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury,

2.

uregulowania należności.

Z przepisu tego wynika, że jeżeli przed wydaniem towaru, wykonaniem usługi lub zbyciem praw majątkowych zostanie wystawiona faktura bądź przyjęta należność, to jest to przychód podatkowy.Ponieważ zdaniem Spółki te dwa przepisy wykluczają się, należy stosować dotychczasową interpretację tzn. nie zalicza się do przychodów w dacie otrzymania przedpłaty na prenumeratę, bądź wystawienia faktury lecz w dacie wykonania usługi, tj. wydania gazety.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.Na podstawie art. 12 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wykonania usługi.Wyjątek od tej zasady stanowi:

* wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,

* uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonania usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Konstrukcja przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wskazuje, że możliwa jest sytuacja, gdy przychód powstanie jeszcze przed wydaniem towaru, wykonaniem usługi, częściowym wykonaniem usługi lub zbyciem prawa majątkowego w związku z wcześniejszym otrzymaniem należności.

W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca jest wydawcą miesięcznika. Część nakładu wydawanego miesięcznika rozchodzi się na zasadzie prenumeraty. Spółka na poczet prenumeraty miesięcznika wystawia faktury VAT, osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Powyższe oznacza, że w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie powołany wyżej art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; datą powstania przychodu będzie data wystawienia faktury na poczet dostawy w następnych okresach towarów (miesięczników), lub zapłata jeśli nie została wystawiona faktura.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyrażone we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl