IBPB3/423-164/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-164/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 26 września 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na szkolenie pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na szkolenie pracowników.Z uwagi na braki formalne wniosku w dniu 17 października 2007 r. Spółkę wezwano o ich uzupełnienie. Braki te uzupełniono 26 października 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka coraz częściej zawiera umowy w języku angielskim, realizuje kontrakty za granicą oraz w kraju z kontrahentami zagranicznymi, otrzymuje faktury i inne dokumenty od kontrahentów zagranicznych i rozlicza się z kontrahentami zagranicznymi.Akcjonariuszami Spółki są również podmioty zagraniczne.Ponadto Spółka w najbliższym czasie udostępni swoje akcje inwestorom w publicznym obrocie.Wobec faktu, iż pracownikom coraz bardziej przy realizacji czynności służbowych jest niezbędna znajomość co najmniej języka angielskiego, zaś zwolnienie wszystkich pracowników nie władających żadnym językiem obcym i zatrudnienie osób posiadających biegłą znajomość co najmniej języka angielskiego wydaje się dla spółki bardzo kosztownym i niecelowym rozwiązaniem, grożącym utratą istotnych specjalistów, Spółka zamierza zorganizować kurs języka angielskiego dla pracowników, na koszt Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty opłacenia pracownikom takiego kursu można zaliczyć w podatkowe koszty uzyskania przychodu spółki.

Zdaniem wnioskodawcy koszty związane ze zdobywaniem przez pracowników kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy u danego pracodawcy winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej cytowana jako u.p.d.o.p.) - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Z powodów wyżej wskazanych jest oczywiste, iż koszty poniesione na zorganizowanie przedmiotowego kursu językowego poniesione zostaną w celu osiągnięcia przychodu jak i zabezpieczenia źródła przychodów.

W istniejącej obecnie na rynku pracy sytuacji nasi pracownicy są niewątpliwie cennym "aktywem" spółki i ich wymiana na osoby władające biegle językiem obcym nie jest w krótkim czasie i bez poniesienia znacznych kosztów w ogóle możliwa. Jednocześnie uzyskanie przez pracowników umiejętności językowych jest konieczne do obsługiwania przez nich kontraktów zagranicznych, ich rozliczania, składania zamówień, weryfikacji umów, dokumentacji technicznej, akredytyw etc. Wszystkie te działania zaś umożliwiają uzyskanie przychodów przez spółkę.Jednocześnie przedmiotowy koszt kursu językowego nie jest wskazany wśród kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. podlegający wyłączeniu z kosztów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl