IBPB3/423-122/08/AK - Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów grupy producentów rolnych uzyskanych przez jej członków i przeznaczonych na zakup środków produkcji rolnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-122/08/AK Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów grupy producentów rolnych uzyskanych przez jej członków i przeznaczonych na zakup środków produkcji rolnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Grupy Producentów R. przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 lutego 2008 r.) uzupełnionym w dniu 3 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów grup producentów r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów grup producentów r. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 28 marca 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 3 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dochody grupy producentów r. wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach, oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.), pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym z zastrzeżeniem ust. 9 i 10 - dochód GPR za 2007 r. przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej (nawozy, środki ochrony roślin) i przekazanych w 2008 r. udziałowcom jest wolny od podatku dochodowego (CIT-8 za 2007 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody GPR dotyczące 2007 r., pochodzące ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków i przeznaczone w 2008 r. na zakup środków do produkcji rolnej (nawozy, środki ochrony) i przekazane członkom grupy są zwolnione z podatku dochodowego.

Zdaniem Grupy producentów rolnych część dochodu pochodząca ze sprzedaży produktów tj. rzepak i zboża, wyprodukowanych w gospodarstwach członków grupy może być przeznaczona na zakup środków do produkcji rolnej w 2008 r. Ww. dochód jest zwolniony z podatku dochodowego za 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.) pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub roku po nim następującym, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10.

Za wyżej wymienione wydatki uznaje się, zgodnie z art. 17 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na:

1.

zakup środków produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych,

2.

szkolenie członków grupy producentów r.

Wyłącznie spełnienie wszystkich wyżej wymienionych warunków umożliwi skorzystanie z prawa do zastosowania zwolnienia podatkowego wynikającego z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wykazania osiągniętego w roku podatkowym dochodu - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym - w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), jako wolnego od podatku dochodowego od osób prawnych (druk CIT-8).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca:

*

jest Grupą producentów rolnych wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw,

*

dochody Grupy pochodzą ze sprzedaży produktów - tj. rzepaku i zboża, dla których grupa została utworzona,

*

ww. produkty zostały wyprodukowane w gospodarstwach członków Grupy producentów rolnych,

*

dochody wydatkowane zostaną na zakup środków produkcji - nawozy, środki ochrony roślin,

*

dochody te (uzyskane w 2007 r.) zostaną wydatkowane po roku po nim następującym (w 2008 r.).

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe; dochód Grupy uzyskany w 2007 r. po spełnieniu ww. warunków może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl