IBPB2/436-51/08/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/436-51/08/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu przekazania książek przez osobę prawną w stanie likwidacji na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu przekazania książek przez osobę prawną w stanie likwidacji na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

W związku ze stwierdzonymi brakami pismem z dnia 6 maja 2008 r. wezwano wnioskodawczynię do uzupełniania wniosku. Uzupełnienia dokonano dnia 19 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych. Ponadto prowadzi także różnego rodzaju kursy, włącznie z kursami prawa jazdy. Działalność jest prowadzona pod nazwą Centrum.... W 2003 r. wnioskodawczyni została założycielem wyższej szkoły. Jest to uczelnia prywatna i posiada osobowość prawną. W październiku 2007 r. szkoła wyższa została postawiona w stan likwidacji i w związku z tym chce przekazać dla Centrum... książki z biblioteki o znacznej wartości. W statucie szkoły wyższej znajduje się zapis, iż majątek uczelni pozostały po likwidacji uczelni przechodzi na własność założyciela.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania.

Czy przekazanie książek przez szkołę wyższą dla Centrum należy potraktować jako darowiznę i od wartości tych książek zapłacić podatek od spadków i darowizn przewidziany dla III grupy podatkowej.

Czy w tej sytuacji na konieczność zapłaty podatku lub jego niezapłacenia ma wpływ zapis znajdujący się w statucie szkoły wyższej, dotyczący przejścia majątku na własność założyciela.

Zdaniem wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Centrum... po otrzymaniu książek od szkoły wyższej będącej osobą prawną nie ma obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Ponadto zapis w statucie wyższej szkoły dotyczy przejścia majątku na własność założyciela nie ma znaczenia, gdyż przekazanie książek ma nastąpić w trakcie likwidacji, a nie po likwidacji uczelni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż nastąpi przekazanie przez osobę prawną postawioną w stan likwidacji książek na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w postaci szkół niepublicznych dla dorosłych. Książki te będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przez szkołę niepubliczną dla dorosłych a nie będą stanowiły majątku prywatnego wnioskodawczyni. Z treści wniosku wynika, że będzie miało miejsce przekazanie książek a nie umowa darowizny na rzecz osoby fizycznej. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn są tylko czynności wymienione w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn m.in. umowa darowizny. W przepisie tym jako przedmiot opodatkowania nie została wymieniona czynność przekazania rzeczy, co oznacza że taka czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn o ile nie jest darowizną.

Wobec tego stwierdzić należy, iż wartość otrzymanych książek należy rozpatrywać z punktu widzenia przychodów z prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej w postaci szkół niepublicznych dla dorosłych.

Reasumując, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawczyni, iż w przedmiotowej sprawie nie zaistnieje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu przekazania przez osobę prawną w stanie likwidacji książek osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl