IBPB2/436-126/08/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/436-126/08/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana... przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 8 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej do spółki komandytowej. Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 6 sierpnia 2008 r. Znak: IBPB2/436-126/08/MZ, IBPB2/415-1227/08/MZ, IBPP2/443-654/08/LŻ wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 12 i 28 sierpnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna wnosi udział w prawie własności nieruchomości rolnej jako aport (wkład) do spółki komandytowej, w której to spółce jest komandytariuszem. W spółce komplementariuszem jest spółka z o.o.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

1.

Czy wniesienie przez osobę fizyczną do spółki komandytowej wkładu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej skutkować będzie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

2.

A jeżeli tak to czy stawka podatkowa będzie wynosić 0,5% od wartości wniesionego wkładu wynikającego z umowy spółki komandytowej oraz czy obowiązek podatkowy ciążyć będzie na spółce komandytowej.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązkowi podatkowemu podlega zawarcie umowy spółki (aktu założycielskiego) a zgodnie z ust. 2 również zmiany umów wymienione w pkt 1 (umowa spółki), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki lub wartość wkładów powiększających majątek spółki. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 stawka podatku wynosi 0,5% od podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 4 obowiązek podatkowy ciąży na spółce komandytowej. W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy w przypadku wniesienia do spółki komandytowej wkładu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej spółka zobowiązana będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% od wartości wniesionego przez wspólnika wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z powyższym podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długówi ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnejsłużebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki (akty założycielskie).

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki. Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że osoba fizyczna zamierza wnieść udział w prawie własności nieruchomości rolnej jako aport (wkład) do spółki komandytowej, w której jest komandytariuszem. Spółka komandytowa, zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) jest spółką osobową. Wniesione do spółki przez wspólników nieruchomości jako wkłady niepieniężne stają się wspólnym majątkiem wspólników na zasadzie współwłasności łącznej. Wobec tego, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, iż w wyniku wniesienia aportu do spółki osobowej nastąpi zmiana umowy spółki. Jak wskazano powyżej, zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku wniesienia wkładu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba spółki.

W związku z tym, o ile w przedmiotowej sprawie siedziba spółki znajduje się w Polsce, wniesienie przez wnioskodawcę do spółki komandytowej wkładu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie zmianę umowy tej spółki i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5%, a stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą zostanie powiększony kapitał zakładowy. Obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki (jej zmianie) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na spółce. W związku z powyższym, w momencie wniesienia przez wnioskodawcę do spółki komandytowej wkładu w postaci udziału w prawie własności nieruchomości rolnej na spółce tej, w której wnioskodawca jest komandytariuszem będzie ciążył obowiązek podatkowy z tytułu zmiany umowy spółki, a stawka podatku, liczona od wartości wniesionego przez wnioskodawcę wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl