IBPB2/415W-24/08/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415W-24/08/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

W odpowiedzi na wezwanie Pani z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 lutego 2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 12 lutego 2008 r. znak IBPB2/415-389/07/MM, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

UZASADNIENIE

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.

Zdaniem wnioskodawczyni zostały wydane wyroki sądowe korzystne dla podatników tj: wyrok WSA z 23 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 2015/07, wyrok WSA w Warszawie z 14 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1387/07, wyrok WSA w Szczecinie z 18 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 330/07 oraz jest już znana treść interpretacji Ministra Finansów, który przychylił się do korzystnych dla podatników wyroków sądowych. Wobec powyższych faktów ulga meldunkowa nie "winna" być liczona od momentu nabycia budynku ale od faktycznego zameldowania w tym budynku, a te kryteria wnioskodawczyni spełnia.

We wniosku z dnia 14 listopada 2007 r. wnioskodawczyni przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: w 1996 r. kupiła wraz z mężem nieruchomość - starszy dom z gruntem - w ramach wspólności majątkowej i od tego też roku jest tam zameldowana. We wrześniu 2007 r. nastąpił podział majątku wspólnego i na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej majątek męża przeszedł na wnioskodawczynię - stała się wyłącznym właścicielem nieruchomości.Wnioskodawczyni postanowiła, że ze względu na stan zdrowia sprzeda nieruchomość w listopadzie bądź grudniu 2007 r. i za te pieniądze kupi mieszkanie. Ustaliła kwotę za swoją nieruchomość tj. 135.000 zł.

Zdaniem wnioskodawczyni art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi wyraźnie i jasno od jakiego momentu trzeba liczyć zameldowanie przy sprzedaży nieruchomości - termin ten należy liczyć od momentu faktycznego zameldowania. Żadnego innego przepisu na ten temat i innego sposobu liczenia zameldowania wnioskodawczyni nie znalazła i uważa, że przepis ten jest zasadny w jej przypadku i może skorzystać z tego zwolnienia, ponieważ jest zameldowana w tym domu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Po rozpatrzeniu wniosku, w dniu 12 lutego 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną Znak: IBPB2/415-389/07/MM stwierdzając, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe i wskazał, że objęty zwolnieniem dwunastomiesięczny okres zameldowania wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być liczony od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Zameldowanie przed dniem nabycia pozostaje bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia o którym mowa w ww. przepisie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 12 lutego 2008 r. znak IBPB2/415-389/07/MM i stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r..

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania. Wysokość ww. nakładów, stosownie do art. 22 ust. 6e tej ustawy ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie-jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zgodnie z art. 21 ust. 22 ww. ustawy, zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Oznacza to, iż w razie zbycia lokalu stanowiącego współwłasność obojga małżonków, każdy z małżonków jako odrębny podatnik uzyska dochód w wysokości połowy wartości prawa, a zatem kwestię zastosowania zwolnienia należy rozpatrywać odrębnie w stosunku do każdego z małżonków. Tym samym 12 miesięczny okres zameldowania na pobyt stały należy liczyć odrębnie dla każdego z małżonków.

Należy ponadto zaznaczyć, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy objęty jest wyłącznie przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego. Przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie podlega opodatkowaniu na zasadach wymienionych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania. Tym samym nie uzależnia zameldowania od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

W związku z powyższym przedmiotowe zwolnienie uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

* okres zameldowania nie krótszy niż dwunastomiesięczny przed data zbycia,

* w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Dopiero z chwilą ustania wspólności ustawowej wspólność ta ulega przekształceniu i udziały w majątku wspólnym małżonków stają się równe (art. 43 § 1).Zatem, za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Z przedstawionego wniosku wynika, że w wyniku podziału majątku wspólnego majątek męża przeszedł na wnioskodawczynię i stała się ona wyłącznym właścicielem nieruchomości. W związku z powyższym wartość otrzymanej nieruchomości przekroczyła udział jaki przysługiwał wnioskodawczyni w majątku dorobkowym małżeńskim. Ponieważ zamierzała w listopadzie bądź grudniu 2007 r. zbyć przedmiotową nieruchomość stwierdzić należy, że:

* w 1996 r. wnioskodawczyni nabyła udział w nieruchomości na zasadzie współwłasności ustawowej i w tej części przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto nieruchomość;

* we wrześniu 2007 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego wnioskodawczyni nabyła pozostałą część nieruchomości. W takiej też części dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu według zasad określony w ustawie o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. Ponieważ, w przedmiotowym budynku wnioskodawczyni była zameldowana od kilkunastu lat, spełniła warunek dwunastomiesięcznego okresu zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, uprawniający do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia.

Reasumując, przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w części nabytej w wyniku podziału majątku dorobkowego będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy pod warunkiem, że wnioskodawczyni w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia mieszkania złożyła we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia.

Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 12 lutego 2008 r. Znak IBPB2/415-389/07/MM stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl