IBPB2/415-605/08/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-605/08/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana... przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 26 marca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 27 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w drodze potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w drodze potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań.Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 12 maja 2008 r. Znak: IBPB2/415-605/08/MZ, IBPB2/436-64/08/MZ, IBPB3/423-254/08/NG wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 27 maja 2008 r. poprzez dokonanie dodatkowej wpłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nabył wierzytelność spółki z o.o., której jest jednym z udziałowców. Spółka ma zamiar poprzez stosowną uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników podnieść kapitał zakładowy o wartość nominalną skupionych przez wnioskodawcę wierzytelności. Kapitał zakładowy spółki zostanie podniesiony do kwoty mniejszej niż 10 mln zł. na co zezwala umowa spółki bez konieczności zmiany jej treści. Objęcie przez wnioskodawcę nowych udziałów zostanie dokonane metodą pieniężną poprzez potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań zapisanych w księgach spółki i dotyczących rozliczeń między wnioskodawcą a spółką. Wnioskodawca nie zamierza sprzedać nowych udziałów przez przynajmniej 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych niesie dla wnioskodawcy objęcie nowych udziałów w spółce z o.o. dokonane w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności i zobowiązań.

Zdaniem wnioskodawcy, do momentu sprzedaży swoich nowych udziałów nie poniesie żadnych skutków podatkowych, jeżeli uchwała nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników zezwoli na pokrycie nowych udziałów wkładem pieniężnym, poprzez potrącenie wzajemne wierzytelności przysługujące spółce wobec wnioskodawcy z wierzytelnością przysługującą wnioskodawcy wobec spółki. Dokonując w ten sposób konwersji wierzytelności na udziały w spółce wnioskodawca nie wniesie aportu do spółki, lecz pokryje podwyższony kapitał wkładem pieniężnym. W tej sytuacji przychód z objęcia przez wnioskodawcę nowych udziałów w spółce nie powstanie w momencie ich objęcia, lecz dopiero z chwilą ich zbycia. W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy przychód z nabytych wierzytelności również nie nastąpi w momencie ich konwersji na udziały, lecz w momencie sprzedaży tych udziałów. Z kolei w roku sprzedaży nowych udziałów nabytych w wyniku konwersji powstanie u wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych wyliczone na zasadach ogólnych z różnicy pomiędzy ceną zbycia tych udziałów a ceną jaką wnioskodawca zapłacił za wierzytelności objęte tą konwersją. Należny podatek z tego tytułu zostanie ujęty w rocznej deklaracji podatkowej za rok, w którym nastąpi sprzedaż udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż objęcie przez wnioskodawcę nowych udziałów w spółce z o.o. zostanie dokonane metodą pieniężną poprzez potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań zapisanych w księgach spółki i dotyczących rozliczeń między wnioskodawcą a spółką. Objęcie przedmiotowych udziałów ma zatem nastąpić w zamian za wkład pieniężny. W tej sytuacji na dzień objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny nie powstanie u wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przesłanką stanowiącą powstanie tego obowiązku będzie dopiero moment odpłatnego zbycia udziałów przez wnioskodawcę, wiążący się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie zatem z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym w myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Dochód ten ustala się zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, czyli jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38. Przychodem jest cena określona w umowie, natomiast koszty ustala się w zależności od tego, jak były obejmowane zbywane udziały. Przepisy prawa przewidują, że udziały (akcje) w spółkach mających osobowość prawną mogą być obejmowane za wkład pieniężny czyli gotówkę bądź za wkład niepieniężny. Zgodnie z powyższym, w zależności od rodzaju wkładu, w zamian za który obejmowane są udziały (akcje) ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje odrębne sposoby ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie zbycia udziałów (akcji).

W razie sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład pieniężny zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e. Tym samym w razie objęcia udziałów (akcji) za gotówkę, wszystkie wydatki poniesione na objęcie udziałów (akcji) stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych udziałów (akcji). Skoro zatem w przedmiotowej sprawie nastąpi objęcie nowych udziałów w zamian za nabyte uprzednio przez udziałowca wierzytelności spółki, to wydatek na nabycie tych wierzytelności będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl