IBPB2/415-596/07/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-596/07/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce szwedzkiej, nabytych w 2003 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce szwedzkiej, nabytych w 2003 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i nie prowadzący działalności gospodarczej, nabył w Szwecji w roku 2003 udziały w szwedzkiej spółce. W roku 2007 dokonał zbycia tych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody z tytułu zbycia udziałów w spółce szwedzkiej, nabytych w 2003 r., podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy dochody z tytułu zbycia udziałów w spółce szwedzkiej nabytych w roku 2003 nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Artykuł 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2004 r., a więc nie ma zastosowania. Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 13 i 22 Konwencji między Szwecją a Polską dochody uzyskane ze sprzedaży udziałów szwedzkiej spółki nie podlegają w Polsce opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Z opisanego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy sprzedał w 2007 r. udziały w szwedzkiej spółce nabyte w roku 2003.Przepis art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

* posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

* przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a).

Artykuł 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W świetle uregulowań art. 4 ust. 1 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w dniu 19 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 26, poz. 193), określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to Państwo, jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny i jakąkolwiek instytucję rządową albo agencję rządową. Biorąc pod uwagę regulacje zawarte w ww. Konwencji, sprzedaż udziałów stanowić będzie dochód zaliczony do zysków z przeniesienia własności majątku w rozumieniu art. 13 Konwencji.

Stosownie do art. 13 ust. 1 Konwencji, zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia własności akcji lub innych praw w spółce, której majątek składa się głównie z majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (w Szwecji). Przepis art. 13 ust. 4 Konwencji statuuje, iż zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku, innego niż majątek, o którym mowa w ustępach 1, 2 i 3, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania, czyli w przedmiotowej sprawie w Polsce.

Strona nie określiła we wniosku, czy majątek spółki stanowi głównie majątek nieruchomy czy ruchomy.Zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji OECD (pkt 28.4 Komentarza do art. 13) sytuacja, w której aktywa majątkowe spółki składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego ma miejsce, gdy udział wartości nieruchomości w majątku spółki wynosi co najmniej 50%. W takiej sytuacji przychody ze zbycia udziałów w spółce podlegają opodatkowaniu w Szwecji.Natomiast zyski ze zbycia udziałów w spółce, której aktywa majątkowe nie składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego, są opodatkowane tylko w państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania, a więc w Polsce.

Zatem: jeśli majątek spółki szwedzkiej stanowi głownie majątek nieruchomy-wnioskodawca będzie opodatkowany w Szwecji, natomiast jeśli ruchomy - w Polsce.

Na gruncie polskiego prawa zbycie udziałów zakwalifikowane zostało do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 30b ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód winien być opodatkowany zgodnie z art. 22 Konwencji: tj. w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unika się m.in. w przypadku przychodów, o których mowa w art. 13 Konwencji w następujący sposób:

a)

jeśli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który stosownie do postanowień niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu w Szwecji, to Polska, z uwzględnieniem postanowień punktu (b), wyłączy taki dochód do opodatkowania. Polska, przy obliczaniu podatku należnego od pozostałego dochodu tej osoby, może zastosować stawkę podatku, jaka byłaby właściwa, gdyby wyłączony dochód nie był wyłączony (metoda wyłączenia z progresją).

Oznacza to, że w przypadku gdy dochody ze sprzedaży udziałów w spółce szwedzkiej podlegają opodatkowaniu w Szwecji (przypadek gdy majątek spółki stanowią głównie nieruchomości) w związku z tym, że z umowy zawartej ze Szwecją wynika, że zastosowanie znajduje metoda wyłączenia z progresją zapłacenie podatku w Szwecji kończy rozliczenie podatkowe z tego tytułu. W tej sytuacji w Polsce wnioskodawca nie wykazuje już tych dochodów i ich nie opodatkowuje. Natomiast w przypadku gdy zbycie udziałów w szwedzkiej spółce nie podlega opodatkowaniu w Szwecji (majątek nie składa się głownie z nieruchomości) podatnik jest obowiązany wykazać te dochody w Polsce w zeznaniu podatkowym PIT-38 i opodatkować według zasad przewidzianych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak stanowi ww. art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w ust. 1 art. 30b jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Ustawodawca regulując zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów, uzależnił je od sposobu nabycia (objęcia) zbywanych udziałów:

* gdy zbywane udziały były objęte za pieniądze, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione m.in. w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ww. ustawy.Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie m.in. udziałów w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego ich zbycia. Kosztem nabycia udziałów jest kwota, za którą zostały zakupione (objęte).

* gdy zbywane udziały były objęte za wkład niepieniężny, zastosowanie ma art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

- nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

- wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Stanowisko wnioskodawcy twierdzącego, że dochody z tytułu zbycia udziałów w spółce szwedzkiej nabytych w 2003 r. nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jest nieprawidłowe zarówno ze względu na stwierdzenie, że artykuł 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wprowadzony z dniem 1 stycznia 2004 r. nie ma zastosowania oraz z uwagi na brzmienie art. 13 i 22 Konwencji między Polską. Nadmienia się, że powołany przez wnioskodawcę artykuł 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktujący m.in. o opodatkowaniu dochodów z tytułu zbycia udziałów w spółkach został wprowadzony co prawda z dniem 1 stycznia 2004 r., ale przychody z kapitałów pieniężnych były opodatkowane i przed dniem 1 stycznia 2004.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym w roku 2003 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

W roku 2003 podatnicy osiągający dochody m.in. z odpłatnego zbycia udziałów (z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1) byli obowiązani wpłacać miesięczne zaliczki - w wysokości 19%dochodu za miesiące, w którym uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy byli obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu (art. 44 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.). Wzór zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przewidywał ujęcie przychodów np. z tytułu sprzedaży udziałów).

Ponadto należy wyjaśnić, że kwestię opodatkowania rozpatruje się w oparciu o przepisy obowiązujące w roku podatkowym w którym osiągnięty został przychód, w tym przypadkuw roku 2007 r. W 2007 r. obowiązywał przepis art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w 2007 r. zwolnione z opodatkowania były na mocy art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) dochody, o których mowa w art. 52 ust. 1 pkt b), tj. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r., które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.).

Tym samym zwolnienie przewidziane dla dochodów ze zbycia papierów wartościowych nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r. nie dotyczy udziałów w spółkach, ponieważ udziały nie są papierami wartościowymi.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przestawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl