IBPB2/415-495/08/JT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-495/08/JT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 11 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podlegania opodatkowaniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podlegania opodatkowaniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 17 lipca 1994 r. nabył aktem notarialnym, wraz z dwoma wspólnikami w równych częściach nieruchomość o powierzchni 32,35 ha. Nabycia dokonali na zasadzie współwłasności ustawowej ze swoimi małżonkami. Nieruchomość nie jest zabudowana i stanowi nieruchomość rolną. Po sporządzeniu przez geodetę mapy sytuacyjnej w 2004 r. nieruchomość tę podzielono na trzy równe części po 10,783 ha. W dniu 29 listopada 2004 r. aktem notarialnym zniesiono współwłasność. Każdy z dotychczasowych wspólników oświadczył, że nie dokonują wzajemnych spłat ani dopłat i w przyszłości nie będą wnosić wzajemnie wobec siebie roszczeń z tego tytułu oraz że wartość nabytych w drodze tej umowy nieruchomości jest taka sama jak wartość należących do stron udziałów w nieruchomości przed zniesieniem współwłasności W chwili obecnej "Plan zagospodarowania przestrzennego Gminy", który ma być zatwierdzony pod koniec roku 2008 przewiduje częściowe przekształcenie gruntu z rolnego na budowlany. Wnioskodawca ma zamiar tę nieruchomość sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż ww. nieruchomości w 2008 r. lub później będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy od nabycia w 1994 r. nieruchomości upłynęło 5 lat, czyli sprzedaż jej będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od roku nabycia i po zniesieniu współwłasności wnioskodawca jest nadal właścicielem tej samej powierzchni nieruchomości (czyli 10,783ha). Zniesienie współwłasności nie jest nabyciem nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego i wynika iż grunty nabyte zostały w 1994 r. jako współwłasność. W dniu 29 listopada 2004 r. współwłasność ta została zniesiona w wyniku czego wnioskodawca stał się właścicielem gruntu rolnego o pow. 10,783 ha, który jest równy udziałowi jaki przypadał wnioskodawcy w ramach współwłasności.

W związku z powyższym uznać należy iż nabycie gruntu nastąpiło w 1994 r., jako że zniesienie współwłasności było ekwiwalentne i nie przysporzyło wnioskodawcy dodatkowego majątku.

Na tle rozpatrywanej sprawy wymaga wyjaśnienia znaczenie wyrażenia "nieruchomość", użytego w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pojęcie to nie zostało zdefiniowane w przepisach ww. ustawy. Należy zatem odwołać się do przepisów prawa cywilnego. Jak stanowi art. 46 k.c., nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki z gruntem trwale związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Prawo polskie wyróżnia więc trzy rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe, części budynków (lokalowe). W świetle przytoczonej definicji przepisy prawa cywilnego traktują nieruchomości gruntowe jako jedną kategorię nieruchomości, nie różnicując ich ze względu na ich przeznaczenie czy ich funkcję. Stąd również znaczenie nieruchomości użyte w zapisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, należy traktować w szerokim tego słowa znaczeniu. Z tego względu dla powstania obowiązku podatkowego na podstawie ww. przepisu, bez znaczenia jest, czy zbywana nieruchomość stanowi grunt rolny, leśny czy budowlany. W przepisie tym nie wprowadzono zasady odmiennego traktowania nieruchomości, w zależności od ich przeznaczenia.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy należy podkreślić, iż zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym - Wnioskodawca jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości od dnia 17 lipca 1994 r. Faktu tego nie zmienia okoliczność, iż w późniejszym terminie nastąpił podział i zniesienie współwłasności, (jako że było ekwiwalentne), nie ma również znaczenia fakt, iż nastąpi być może zmiana przeznaczenia danej nieruchomości z rolnej na budowlaną. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nakazuje liczyć bieg określonego w nim terminu od końca roku, w którym miało miejsce nabycie własności gruntu. W związku z powyższym ponieważ od końca roku 1994, w którym miało miejsce nabycie przedmiotowej nieruchomości upłynęło 5 lat, zgodnie z cytowanym przepisem jego sprzedaż nie będzie stanowić źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl