IBPB2/415-436/08/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-436/08/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Z. przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 4 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki z budynkami, na które wykorzystana została ulga budowlana - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki z budynkami, na które wykorzystana została ulga budowlana.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 12 września 2001 r. wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości (działki z budynkiem mieszkalnym). Pozwolenie na budowę nowego domu uzyskał 28 grudnia 2001 r. W tym samym miesiącu rozpoczął budowę, korzystając jednocześnie z przysługującej dużej ulgi budowlanej. Budowę zakończył odbiorem technicznym 22 marca 2005 r. Wnioskodawca planuje sprzedać całą nieruchomość w miesiącach marzec-maj 2008 r. Wnioskodawca nadmienia również, że w powyższych domach nie był zameldowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży tej działki z budynkami wnioskodawca będzie podlegał obowiązkowi uiszczenia podatku oraz zwrotowi odliczonej dużej ulgi budowlanej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przy sprzedaży powyższej nieruchomości nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego oraz zwrotu odliczonej wcześniej ulgi budowlanej ponieważ minął okres 5 lat od daty nabycia powyższej nieruchomości.

Na tle przedstawionego zdarzenia stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę,

5.

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Przy czym przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) i b w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowił, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik, poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

* zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

* budowę budynku mieszkalnego.

Z treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) wynika, że przepis art. 27a ust. 13, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń, powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. Cytowany powyżej art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot. Wśród sytuacji skutkujących utratą prawa do ulgi budowlanej ustawodawca nie wymienił sprzedaży budynku mieszkalnego, z tytułu budowy którego podatnik skorzystał z odliczeń. W związku z tym wykorzystana ulga z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Natomiast w kwestii zwrotu wykorzystanej ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego zastosowanie ma art. 6 ust. 2 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., zgodnie z którym przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. Z treści powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż w przypadku odliczania wydatków na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, późniejsze zbycie tego gruntu spowoduje konieczność zwrotu ulgi poprzez doliczenie do podatku, w roku zbycia, kwot uprzednio odliczonych.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości;

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

* prawa wieczystego użytkowania gruntów;

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest ustalenie momentu, od którego należy liczyć bieg pięcioletniego okresu wskazanego w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości. Zatem należy odnieść się do prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Zgodnie z art. 48 k.c., budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią co do zasady części składowe gruntu, i na mocy art. 47 § 1 k.c. nie mogą być odrębnym przedmiotem własności. Zatem sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdujących się na nim trwale z nim związanych budynków.

Należy zatem stwierdzić, że bieg pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz wybudowanych na tym gruncie budynków, stanowiących jego część składową. W tym stanie prawnym bez znaczenia pozostaje fakt wybudowania i odbioru budynku, bowiem okres pięciu lat liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu.Zatem przychód z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości nie stanowi źródła przychodu zdefiniowanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem nabycie nieruchomości nastąpiło w 2001 r., natomiast sprzedaż dokonana będzie w 2008 r., czyli po upływie pięcioletniego okresu od dnia nabycia.

Reasumując, w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji brak jest konieczności zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Również sprzedaż nieruchomości wraz z budynkami mieszkalnymi nie będzie stanowiło źródła przychodów, gdyż termin pięcioletni warunkujący jego powstanie już upłynął. Natomiast jeżeli wnioskodawca odliczał wydatki na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, za rok podatkowy w którym nastąpi zbycie nieruchomości obowiązany będzie doliczyć do podatku należnego kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

W świetle powołanych powyżej przepisów prawa oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl