IBPB2/415-413/07/AA - Sposób udokumentowania przekazanej na cele kultu religijnego darowizny pieniężnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-413/07/AA Sposób udokumentowania przekazanej na cele kultu religijnego darowizny pieniężnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 listopada 2007 r.) uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu udokumentowania przekazanej na cele kultu religijnego darowizny pieniężnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu udokumentowania przekazanej na cele kultu religijnego darowizny pieniężnej.

W związku ze stwierdzonymi brakami wniosku pismem z dnia 5 grudnia 2007 r. wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 grudnia 2007 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2006 r. w załączniku PIT-0 wykazał odliczenie od dochodu darowizny jaką przekazał w 2006 r. parafii Rzymskokatolickiej na budowę nowych organów w kościele. Darowizna ta opiewała na kwotę 15.000,00 zł i była przekazana na konto bankowe parafii. Po oddaniu organów do użytku w 2007 r. wnioskodawca otrzymał od proboszcza parafii potwierdzenie otrzymania tej kwoty oraz sprawozdanie, że darowizna ta została przeznaczona na budowę organów.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy w myśl art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedłożone udokumentowanie jest wystarczające?

Zdaniem wnioskodawcy udokumentowanie przekazanej darowizny pieniężnej jest wystarczające ponieważ:

a.

przekazanie nastąpiło na rachunek bankowy obdarowanego, który potwierdził otrzymanie tych środków, co jest zgodne z art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Darowizna ta była przekazana z przeznaczeniem na budowę nowych organów dla parafii. Po oddaniu ich do użytkowania w 2007 r. proboszcz ww. parafii przekazał pisemne potwierdzenie (sprawozdanie) otrzymania środków pieniężnych oraz na jaki cel zostały one wydatkowane (nowe organy).

b.

zgodnie z art. 26 ust. 6b ww. ustawy podatnicy korzystający z odliczenia są obowiązani wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu.

Odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

1.

osób fizycznych,

2.

osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegająca na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Darowizny odliczane są według przysługujących limitów. Limit dotyczy zarówno pojedynczych darowizn, jak i ich sumy. Stanowi o tym zapis art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym łączną kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9, nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 % dochodu osoby fizycznej.

Aby wydatki z tytułu darowizn mogły być odliczone od dochodu muszą być przez podatnika odpowiednio udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).Ponadto powinien dysponować oświadczeniem o przyjęciu darowizny. Nie musi mieć ono szczególnej formy - wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.

Reasumując darowizna na budowę nowych organów kościelnych spełnia przesłanki darowizny na cele kultu religijnego. Udokumentowanie przekazanej darowizny poprzez:

*

dowód wpłaty kwoty darowizny na konto bankowe obdarowanego,

*

pisemne potwierdzenie (sprawozdanie) otrzymania i wydatkowania kwoty darowizny sporządzone przez obdarowanego,

*

wykazanie kwoty odliczenia od dochodu przekazanej darowizny w PIT-36 w załączniku PIT-0

jest wystarczające do skorzystania z odliczenia kwoty darowizny od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok.

Do wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. oraz uzupełnienia wniosku z dnia 14 grudnia 2007 r. wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawiony stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl