IBPB2/415-408/07/MK - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu nakładów poniesionych na wybudowanie budynku mieszkalnego na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-408/07/MK Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu nakładów poniesionych na wybudowanie budynku mieszkalnego na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani S.P. przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 20 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Skarb Państwa równowartości poniesionych przez podatnika i jego poprzedników prawnych nakładów na wybudowanie i zachowanie budynku na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Skarb Państwa równowartości poniesionych przez podatnika i jego poprzedników prawnych nakładów na wybudowanie i zachowanie budynku na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest posiadaczem nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa i będącej w zarządzie Parku Narodowego. Przedmiotowa nieruchomość przynajmniej od początku 1937 r. znajduje się nieprzerwanie w posiadaniu jej rodziny. Na działce tej poprzednicy prawni wnioskodawczyni wznieśli na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 5 lutego 1937 r. budynek mieszkalny, a wnioskodawczyni wykonała szereg napraw i ulepszeń tego budynku. Wnioskodawczyni zamieszkuje w domu wzniesionym na ww. nieruchomości nieprzerwanie od lat czterdziestych XX wieku do dnia dzisiejszego i co najmniej od marca 1973 r. jest ujawniona w ewidencji gruntów jako władająca nieruchomością. Przez cały okres posiadania przedmiotowej nieruchomości ponosi wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości i wzniesionego na niej budynku. Właściciel - Skarb Państwa (Park Narodowy) chce odzyskać władztwo nad ww. nieruchomością. W związku z powyższym wnioskodawczyni i Skarb Państwa zamierzają zawrzeć ugodę, na podstawie której Skarb Państwa zapłaci na rzecz wnioskodawczyni kwotę stanowiącą równowartość poniesionych przez nią i poprzedników prawnych nakładów na budynek. Wartość budynku została określona przez niezależnego rzeczoznawcę. Wartość ta nie wzrośnie na dzień wydania nieruchomości Skarbowi Państwa. Wnioskodawczyni z uwagi na upływ czasu nie posiada dokumentów, z których wynika wysokość poniesionych wydatków na wybudowanie budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zwrot przez Skarb Państwa na rzecz wnioskodawczyni nakładów poniesionych na wybudowanie budynku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni stosowanie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. O przychodzie podatnika możemy mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego. Z tego względu do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się pieniędzy uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot. Nakłady na własną nieruchomość obciążają co do zasady jej właściciela (użytkownika wieczystego). W przypadku gdy osoba trzecia poniesie nakłady na cudzą nieruchomość co do zasady ma prawo do ich zwrotu. Nakład w postaci budynku wybudowanego na cudzej nieruchomości ma charakter nakładu ulepszającego. Nakłady tego rodzaju (inne niż nakłady konieczne) zgodnie z art. 226 § 1 zd. 2 k.c. są przedmiotem zwrotu na rzecz samoistnego posiadacza w dobrej wierze, jeżeli zwiększają one wartość rzeczy w chwili wydania jej właścicielowi. Wartość nieruchomości wzrosła zaś o kwotę ustaloną przez niezależnego rzeczoznawcę. W przypadku umowy najmu lub dzierżawy najemca (dzierżawca) ma również prawo, po zakończeniu najmu, do zwrotu wartości nakładów o charakterze ulepszającym na podstawie art. 676 k.c. (ewentualnie w przypadku dzierżawy na podstawie art. 676 w związku z art. 694 k.c.).

Mając powyższe na uwadze zwrot nakładów poniesionych przez wnioskodawczynię i jej poprzedników prawnych na wybudowanie (zachowanie) budynku na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, do czego wnioskodawczyni nie była zobowiązana w myśl przepisów prawa, nie będzie stanowił dla niej przysporzenia majątkowego i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem o przychodzie można mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego, tj. mający konkretny wymiar finansowy. Wobec tego do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwot uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Skarb Państwa (Park Narodowy) chce odzyskać władztwo nad nieruchomością będącą w posiadaniu wnioskodawczyni. W związku z powyższym ww. strony zamierzają zawrzeć ugodę, na podstawie której Skarb Państwa zapłaci na rzecz wnioskodawczyni kwotę stanowiącą równowartość poniesionych przez wnioskodawczynię i jej poprzedników prawnych nakładów na budynek. Równocześnie z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wartość budynku została określona przez niezależnego rzeczoznawcę.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż dokonany zwrot poniesionych tylko przez wnioskodawczynię nakładów na budynek znajdujący się na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa nie stanowi przysporzenia majątkowego.

Przysporzeniem majątkowym będzie natomiast wypłacony wnioskodawczyni zwrot nakładów poniesionych przez jej poprzedników prawnych na przedmiotowy budynek. Wówczas bowiem otrzyma kwotę określającą wysokość kosztów, których nie poniosła. Przysporzenie to stanowi więc przychód, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1, czyli przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Użyte w tym przepisie sformułowanie "w szczególności" oznacza, iż przepis zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów. Zatem przysporzenia majątkowe (w przedmiotowej sprawie zwrot przez Skarb Państwa równowartości poniesionych przez poprzedników prawnych wnioskodawczyni nakładów na budynek na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa) nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem.

Na gruncie prawa podatkowego przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest każda forma przysporzenia majątkowego (korzyść) tzn. zarówno pieniężna jak i niepieniężna. Zauważyć ponadto należy, iż kwotę powyższego zwrotu należy wykazać w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym został przez Skarb Państwa wypłacony.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl